Si të pastrojmë organizmin pas periudhës festive?

Publikuar tek: aktualitet, më 16:32 09-01-2019 Si të pastrojmë organizmin pas periudhës festive?

Të ushqehemi shëndetshëm gjatë festave ngjan pothuajse një mision i pamundur. 

 

Është vërtet e vështirë t’u rezistosh antipastave të shijshme, gjelit të detit të mbushur, bakllavasë…
Ushqimet e festave të fundvitit janë padiskutim shumë të shijshme dhe lidhen ngushtë me gëzimin që shoqëron periudhën më të bukur të vitit. Por nga ana tjetër për disa individë, ky tundim i shijshëm i tavolinave festive mund të shkaktojë ankth.
Nutricionistët kanë një lajm të mirë: sipas studimeve gjatë festave shtojmë vetëm përafërsisht gjysmë kilogrami. Megjithatë lajmi i keq është se këtë peshë të shtuar zakonisht nuk e heqim më, pra e shtojmë vit pas viti.
Askush nuk dëshiron të privohet nga kënaqësia që të fal ushqimi i shijshëm gjatë sezonit të festave, as fanatikët e ushqyerjes së shëndetshme, madje as personat që i qëndrojnë strikt numërimit të kalorive. Për këtë arsye ju vijmë në ndihmë me disa këshilla të vlefshme që duhet t’i mbani parasysh, në mënyrë që t’i shijoni festat pa “ndjenja faji” më pas.
• Është e rëndësishme të dini t’i thoni “JO”: ushqimeve shumë të yndyrshme, lëngjeve të gazuara dhe me sheqer, salcave të gatshme.
• Pini shumë ujë!
• Përdorni vajin e ullirit ekstra të virgjër.
• Përdorni ëmbëlsues natyralë si stevia.
• Hani çdo tre orë, konsumoni vakte të vogla dhe mos i “ruani vend” stomakut për një super-vakt.
• Konsumoni frutat e stinës: shegën shumë të pasur me antioksidantë, portokallet e pasura me vitaminë C.
• Shmangni alkoolin me tepricë, konsumoni maksimumi 1-2 gota verë të kuqe në ditë.
• Konsumoni një grusht fruta të thata para se të uleni në tavolinë për vaktin kryesor. Ato janë të pasura me fibra dhe proteina dhe do t’ju ndihmojnë të ndjeheni të ngopur për më gjatë.
• Mundohuni të vini trupin në lëvizje, qoftë edhe me vetëm 30-40 minuta ecje në ditë.

Nëse këto këshilla nuk i zbatojmë plotësisht ??

Zgjidhja 
Pastroni organizmin tuaj me dietën e detoksifikimit per 14 ditë të përshkruar më poshtë:

E Hënë 
Mëngjesi -1 Gotë smoothie i të hënës
Smothie i të hënës
1/4 ananas, një portokall, 1 filxhan çaji gjethe spinaqi, 1 filxhan qumësht me zero yndyrë/qumësht bimor dhe një lugë kafe pluhur moringa, një lugë çaji mjaltë
Mesditë - 1 gotë smoothie i të hënës
Dreka - supë perimesh dhe fileto pule në avull
Pasdite - 1 mollë
Darka - perime të ziera dhe një vezë e zier

E Martë
Mëngjesi: 1 gotë smoothie i të martës
Smoothie i të martës: 1 kivi, një filxhan çaji me brokoli, një mollë jeshile, 1 filxhan qumësht me zero yndyrë/qumësht bimor, 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë kafe tumerik
Mesditë - 2 kivi 
Dreka - Sallatë lakër e bardhë/e kuqe dhe karrotë dhe fileto peshku
Pasdite - 1 gotë smoothie i të martës
Darka - Një pjatë thjerrëza

E Mërkurë 
Mëngjesi - 1 gotë smoothi i të mërkurës 
Smoothie i të mërkurës:
¼ mango, 1 portokall, 1 filxhan çaji kastravec i prerë,1 lugë gjelle fara lini, 1 filxhan çaji gjethe spinaqi, 1flilxhan çaji kos pa yndyrë, 1 lugë çaji mjaltë 
Mesditë - 1 mollë jeshile
Dreka - rizoto me perime dhe fileto pule në avull
Pasdite - 1 gotë smoothie i të mërkurës 
Darka-supë pule

E Enjte 
Mëngjesi - 1 Gotë lëng selinolje me mollë jeshile dhe limon 
Mesditë - 3-4 mandarina
Dreka - supë brokoli dhe peshk me perime
Pasdite - 2-3 kivi
Darka-sallatë çezar

E premte 
Mëngjesi - Sallatë frutash (1/4 ananas,1/2 banane dhe ½ mollë dhe një luge çaji mjaltë dhe pak pluhur kanelle)
Mesditë 1 gotë lëng shege
Dreka - Fasule dhe sallate spinaqi 
Pasdite - 4-5 arra
Darka - 2 vezë omëletë (me perime sipas dëshirës)

E Shtunë 
Mëngjesi - lëng molle-panxhar-karrote
Mesditë - 2 kivi
Dreka - supë patate-finokio dhe role pule me perime sipas dëshirës
Pasdite - 10 bajame 
Darka - Supë legume (bishtajore-fasule, bizele, thjerrëza, soja)

E Diel
Mëngjesi - një tas kos pa yndyrë me boronica, një lugë gjelle tërshërë dhe 1 lugë çaji mjaltë.
Mesditë - 1-2 kivi
Dreka - supë kungull-karrotë dhe fileto pule në avull me brokoli dhe lulelakër
Pasdite -1 banane
Darka - perime të ziera

Konsumoni: 
Çajra bimorë me shumicë gjatë ditës, (5-6 filxhanë)
erëza me shumicë
si additive limon jo uthull në sallata 
sasi të limituara yndyre dhe kripe

Për një detoks akoma më specifik dhe tërësor të organizmit zgjidhja është: Hidrokolonterapia!

Gjithmone fuqia pastruese e ujit është përdorur për qëllime kuruese. Në naturopati veçorite e ujit përdoren dhe për të pastruar zorrën e trashë, pikërisht me hidrokoloterapi, një lavazh i zorrës mirëbërës që ka si qëllim të eleminojë mbeturinat dhe toksinat: ndihmon të detoksikohemi, të shfryjmë barkun, të luftojmë shqetësimet e zorrëve dhe të zgjidhim shumë probleme të tjera shendetësore, edhe ato që nuk janë të lidhura drejtpërdrejtë me zorrën e trashë.

Pa dhembje dhe pa përdorur medikamente: hidrokolonterapia është një ilaç natyral i bazuar në pastrimin e zorrës së trashë.

Përse bëhet?

Çdo ditë mbetjet dhe toksinat, që lidhen me të ushqyerit dhe stresin, e helmojnë zorrën e trashë që humbet kështu një pjesë të funksionit. Të gjitha këto që depozitohen në zorren tonë të trashë mund të jenë shkak i shumë patologjive të pjesëve të ndryshme të trupit tonë, si p.sh aparati i frymëmarrjes, lëkura, sistemi nervor dhe aparati tretës.

Hidrokolonterapia lejon eleminimin e të gjitha mbetjeve që janë depozituar në muret e zorrës sonë si: qeliza të vdekura epiteliale, materiale fekale, mbetje që irritojnë zorrën, toksina, parazitë dhe substanca të tjera të dëmshme për organizmin tonë. Eleminohen ndër të tjera dhe gazrat prezente në brendësi të zorrës së trashë.
Zorra e pastruar rigjen funksionimin e saj optimal, duke favorizuar imunitetin natyral dhe duke riekuilibruar procesin e asimilimit dhe eleminimin e substancave, duke rregulluar kështu harmoninë e brendshme dhe për pasojë përmirësohet shëndeti i përgjithshëm i individit.

Material i përgatitur nga Departamenti i Laboratorëve dhe Nutricionit në Spitalin Amerikan. Dr.Sh.M Albana Daka

Spitali Amerikan, përqafoje jetën!

Colonics-Know-the-Benefits-and-Risks-MainPhoto.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ALARMANTE NË TIRANË/ Shpërthen transformatori brenda Universitetit (FOTOT)
Luftojnë me të ftohtin e borës, punonjësit HERONJ çdo ditë majë shtyllave »
Article Logic
Execution time: 0.014400005340576
array(1) { ["section"]=> string(55) "si-te-pastrojme-organizmin-pas-periudhes-festive-148115" }