Silva Bino jep ALARMIN: Situata është e RËNDË, kurba po rritet si në Kosovë e Maqedoni! Asnjë masë s’do funksionojë nëse... (E PLOTË)

Publikuar tek: aktualitet, më 21:21 17-11-2020 Silva Bino jep ALARMIN: Situata është e RËNDË, kurba po rritet si në Kosovë e Maqedoni! Asnjë masë s’do funksionojë nëse... (E PLOTË) Silva Bino

Shefja e epidemiologjisë në ISHP, Silva Bino ka dhënë alarmin duke pranuar se situata në vendin tonë është shumë serioze.

Ajo tha sot në "Open" se kurba po rritet si në Kosovë dhe Maqedoni, ndaj janë marrë këto masa të cilat Bino i quan të karakterit mesatar, por në rast përkeqësimi të situatës, edhe masat do vijnë duke u shtrënguar.

Bino gjithashtu theksoi se të gjitha masat bashkë nuk kanë asnjë funksion nëse vetë qytetarët nuk ndërgjegjësohen.

Bino: Ne jemi në një pandemi dhe matet nëpërmjet incidencës dy-javore. Nga ana tjetër kemi rritje të rasteve aktive për 100 mijë banorë. Ndaj duhen marrë masa dhe duhen shtuar madje. Natyrisht që ka përhapje virusi. Mund të ishim më keq, por duhet të jemi optimist dhe të kemi situatën në kontroll. Është e vërtetë që kurba po rritet, po i afrohemi Kosovës, Maqedonisë. Situata është shqetësuese. Kur bëjmë skenare llogarisim kapacitetet e gjithë spitaleve.

Vasili: Kemi mjaftueshëm mjekë?

Bino: Ka një plan të burimeve njerëzore. Do gjenden kapacitetet përkatëse. Mund të mos jenë mjekë specialistë, por janë mjekë që i afrohen profesionit. Nëse s’do kemi bashkëpunim me qytetarët, çfarëdolloj mase nuk do kenë rezultatin e duhur.

***

Lexo edhe: ‘Nuk lejohen grumbullimet mbi 10 persona’, Silva Bino tregon nëse kjo masë MBYLL apo jo baret dhe restorantet

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Qytetarët e infektuar thyejnë karantinën’, Rakacolli: Edhe kontaktet e tyre duhet të karantinohen, lista me emra shkon në polici
Gjendet i gjakosur në mes të rrugës një person në Fier, dërgohet me urgjencë drejt spitalit »
Article Logic
Execution time: 0.011710166931152
array(1) { ["section"]=> string(132) "silva-bino-jep-alarmin-situata-eshte-e-rende-kurba-po-rritet-si-ne-kosove-e-maqedoni-asnje-mase-s-do-funksionoje-nese-e-plote-228126" }