Singapori kërkon rolin lider në Teknologji, për tre vitet e ardhshme punëson 10 mijë vetë në këtë Industri

Publikuar tek: bota, më 10:27 26-06-2019 Singapori kërkon rolin lider në Teknologji, për tre vitet e ardhshme punëson 10 mijë vetë në këtë Industri

Singapori lajmëroi të mërkurën se ka në planet e veta krijimin e 10 mijë vendeve të reja të punës në sektorin e teknologjisë, për tre vitet e ardhshme, një inciativë që kërkojë të vendosë këtë vend, të parin për teknologjinë, raporton Reuters.

Plani do të realizohet nga një zyrë e re qeveritare që quhet Digital Industry Singapore (DISG) që do të konsolidojë përpjekjet nga disa institucione ekzistuese publike për të inkurajuar investimet nga firmat e huaja te teknologjisë, për të mbëshetur bizneset locale dhe për të punuar me këto industry për të ndarë reformat e arshme.

Të armatosur me grande luksoze dhe të dhëna të mira, vendi në vitet e fundit është fokusuar ne firmat tech, tek investitorët apo talented më të mirë, një sector që do të ndihmojë për të luftuar disa shkallë të rritjes ekonomike në vend që kishin rënë në dekadën e fundit.

'DISG do të arrijë objektivin për ta vendosur Singaporin në industrinë teknologjike më të madhe', thotë Kiren Kumar, shefi I industrisë digjitale, DISG. Punësimet e reja do të jenë në rolet e inxhiniereve, zhvilluesve të softëare dhe financave.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0077948570251465
array(1) { ["section"]=> string(112) "singapori-kerkon-rolin-lider-ne-teknologji-per-tre-vitet-e-ardhshme-puneson-10-mije-vete-ne-kete-industri-169800" }