Singapori ndalon pijet me sheqer…Coca Cola preket e para: Shpresojmë të mos ndikojë. Pepsi refuzon komentet

Publikuar tek: bota, më 16:56 11-10-2019 Singapori ndalon pijet me sheqer…Coca Cola preket e para: Shpresojmë të mos ndikojë. Pepsi refuzon komentet Coca Cola / Pepsi

Singapori do të bëhet shteti I pare që do të ndalojë me ligj pijet jo të shëdetshme me përqindje të lartë sheqeri, në iniciativën më të fundit të shpallur për luftë ndaj diabetit.

Ligji, do të aplikohet edhe për mediat që reklamojnë këto produkte, ato visive apo online, tha një zyrtar I ministrisë së shëndetsisë.

Ministria tha se do të shohë rezultatet nga konsumatorët në muajt në vazhdim për të parë se si do të procedohet, raporton CNN.

Konsumimi I këtyre pijeve me sheqer është I lidhur me Obezitetin dhe rrisqe të mëdha për sëmundje kronike si diabeti apo sëmundje të zemrës. Sipas Organizatës botërore të Shëndetësisë njerëzit që konsumojnë dy gota lëngjesh me shqer në dit, janë 26% më të prirur të zhvillojnë dy time diabeti ndryshe nga ata që zor se pijnë ndonjë gotë.

Sipas statistikave, 1 në 7 të rritur në popullsi vuajnë nga diabeti. Dhe statistikat tregojnë për rritje që nga viti 1990.

Përpara se të merrej kjo masë u bënë anketime dhe mbi 70 përqind e të anketuarve janë shprehur dakord.

Coca cola deklaroi për CNN se mirëpret masat e reja dhe se kërkon që ato të kenë një impakt minimal për portofolin e tyre. Ndërkohë që PepsiCO nuk dha asnjë koment për CNN.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011425971984863
array(1) { ["section"]=> string(112) "singapori-ndalon-pijet-me-sheqer-coca-cola-preket-e-para-shpresojme-te-mos-ndikoje-pepsi-refuzon-komentet-181680" }