Singapori nis shpërndarjen e pajisjes së vogël me 'Bluetooth' që ndihmon në gjurmimin e njerëzve me COVID-19

Publikuar tek: bota, më 21:28 20-09-2020 Singapori nis shpërndarjen e pajisjes së vogël me 'Bluetooth' që ndihmon në gjurmimin e njerëzve me COVID-19

Singapori ka nisur shpërndarjen e pajisjeve të vogla me "bluetooth" që do të ndihmojnë në evidentimin e qytetarëve të infektuar me COVID-19.

Kjo pajisje është menduar për të gjithë ata persona të cilët nuk zotërojnë telefona dhe nuk kanë mundësi të përdorin një aplikacion për gjurmimin e kontakteve që ishte prezantuar më parë nga qeveria e Singaporit.

Sipas autoriteteve, kjo pajisje do të ndihmojë njerëzit të ndihen më të sigurt kur ndodhen jashtë shtëpisë së tyre.

E vetmja gjë që përdoruesit duhet të bëjnë është të mbajnë një pajisje të tillë me vete dhe bateria zgjat deri në nëntë muaj pa pasur nevojë për rimbushje.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0095851421356201
array(1) { ["section"]=> string(113) "singapori-nis-shperndarjen-e-pajisjes-se-vogel-me-bluetooth-qe-ndihmon-ne-gjurmimin-e-njerezve-me-covid-19-221053" }