Siria “bashkon” dy kundërshtarët historik, Rusia në krah të SHBA-së

Publikuar tek: bota, më 13:37 31-10-2015 Siria “bashkon” dy kundërshtarët historik, Rusia në krah të SHBA-së

Ndërkohë që konflikti në Siri ndërmjet Shtetit Islamik dhe forcave perëndimore vazhdon, Rusia paralajmëroi për rrezikun e një Lufte të Ftohtë në Lindjen e Mesme pasi SHBA-të deklaruan se do të dërgojnë forca speciale për të ndërhyrë në Siri, rreth 50 trupa të cilët do të stërviteshin atje.

Ministri i Jashtëm Sergei Lavrov tha se kjo situatë lind nevojën e një aleance bashkëpunimi mes SHBA-ve dhe Rusisë.

“Jam i bindur se as SHBA dhe as Rusia nuk e duan të ashtuquajturën Luftë të Ftohtë, por në këtë situatë është e qartë që lind nevoja e kooperimit të ushtrive të dy vendeve”, u shpreh Lavrov.

Ndërkohë që i ashtuquajturi Shteti Islamik, kontrollon Sirinë e veriut dhe një pjesë të  Irakut, avionët ushtarakë amerikane kanë rreth një vit që kontrollojnë zonën.

“Kjo është intensifikimi i strategjisë së diskutuar një vit mëparë, kundrejt  liderëve rebelë sirianë”, deklaroi zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Xhosh Ernest.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011471033096313
array(1) { ["section"]=> string(70) "siria-bashkon-dy-kundershtaret-historik-rusia-ne-krah-te-shba-se-24360" }