Siria sulmohet përsëri nga ISIS, 22 të vdekur, më shumë se 100 të plagosur

Publikuar tek: bota, më 12:51 26-01-2016 Siria sulmohet përsëri nga ISIS, 22 të vdekur, më shumë se 100 të plagosur

Një tragjedi ka ndodhur në Siri, atje ku kanë humbur jetën 22 persona, ndërsa më shumë se 100 veta të tjerë janë të plagosur nga sulmi i ISIS. Dy kamikazë kanë sulmuar qytetin Homs duke përdorur përafërsisht 150 kilogram materiale eksploziv.

Sulmi i parë është bërë me një makinë e mbushur me materiale eksploziv dhe kishte qëllim të shpërthente pranë forcave speciale të Sirisë, raporton reuters.com. Pak më vonë kamikazi i dytë ka qenë në këmbë dhe ka shpërthyer afër njërërve të cilët kishin vajtur për të ndihmuar të plagosurit nga sulmi i parë.

Gjithsej janë vrarë nga sulmet 22 persona dhe mbi 100 veta janë plagosur, ndërsa sipas raportimit të agjensisë e lajmeve siriane, SANA, përgjegjësin e sulmit e ka marë përsipër shteti islamik.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Akuza e parë e SHBA për Putinin: Eshtë i korruptuar. Reagon Kremlini: Duam prova për akuzat
Europol: Rreziku për sulme terroriste të ISIS në Evropë është i lartë »
Article Logic
Execution time: 0.0098118782043457
array(1) { ["section"]=> string(78) "siria-sulmohet-perseri-nga-isis-22-te-vdekur-me-shume-se-100-te-plagosur-30971" }