Situata e rënduar nga pandemia, 4 shtete të rëndësishme europiane SHTYJNË shtetrrethimin dhe gjendjen e jashtëzakonshme

Publikuar tek: bota, më 15:22 13-01-2021 Situata e rënduar nga pandemia, 4 shtete të rëndësishme europiane SHTYJNË shtetrrethimin dhe gjendjen e jashtëzakonshme Foto ilustruese

Shteti ynë fqinj, Italia, ka shtyrë gjendjen e jashtëzakonshme si pasojë e situatës së rëndëuar nga pandemia e koronavirusit.

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza njoftoi sot vullnetin e qeverisë për të rihapur muzetë në zonat e vendit më pak të prekura nga epidemia e COVID-19, por gjithashtu dhe të zgjasë gjendjen e jashtëzakonshme deri më 30 prill. Këto masa do të hyjnë në fuqi duke nisur nga 16 janari.

Njëzet rajone të Italisë janë aktualisht të ndara në tre tipe zonash, të verdha, portokalli dhe të kuqe, në funksion të gravitetit të situatës epidemiologjike lokale dhe çdo javë situata është rishikuar nga një komitet shkencor.

Pas Gjermanisë dhe Italisë edhe qeveria holandeze zgjat izolimin të paktën edhe për tre javë. Kryeministri Mark Rutte shprehet se janë të shqetësuar për shkak të variantit të ri të virusit dhe se gjendja në të cilën ndodhet Britania nuk është aspak optimiste.

Kryeministri i Danimarkës, Mate Frederiksen, deklaroi sot se vendi do të mbetet i mbyllur në përpjekjen për të luftuar valën e re të koronavirusit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Italia përgatitet për gjyqin më të madh mafioz në dekada, të përfshirë politikanë e policë
TikTok ndryshon rregullat, çfarë do ndodhë me përdoruesit nën 16 vjeç »
Article Logic
Execution time: 0.012670993804932
array(1) { ["section"]=> string(125) "situata-e-renduar-nga-pandemia-4-shtete-te-rendesishme-europiane-shtyjne-shtetrrethimin-dhe-gjendjen-e-jashtezakonshme-234833" }