Situata në Maqedoni, Ilir Meta apelon për ndalim të dhunës

Publikuar tek: aktualitet, më 20:24 27-04-2017 Situata në Maqedoni, Ilir Meta apelon për ndalim të dhunës

Kryetari i Kuvendit Ilir Meta reagon per situatën e jashtëzakonshme që u përball sot shteti i  Maqedonisë.  

Në një komunikatë për median Meta apeloi për ndalimin e dhunës.

“Stabiliteti i Maqedonise kyç për Ballkanin. Urtësia dhe dialogu janë vendimtare në këto momente tepër kritike.”-, shprehet Meta

Reagimi i kryetarit të kuvendit ka ardhur pas ngjarjes së ndodhur pasditen e sotme në Maqedoni, ku protestues, mbështetës të Gruevskit kanë hyrë në mënyrë të dhunshme në kuvend, duke u përleshur me deputë.

Sot në maqedoni është  shënuar një ngjarje historike pasi për herë të parë kryetar kuvendi është zgjedhur një shqiptar.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Përgjakje në Maqedoni, reagon Unioni i Gazetarëve: Të garantohet jeta e reporterëve shqiptarë
Situata në Maqedoni, reagon Ministria e Jashtme: Dhuna nuk ndihmon në zgjidhjen e situatës së krijuar »
Article Logic
Execution time: 0.010241031646729
array(1) { ["section"]=> string(63) "situata-ne-maqedoni-ilir-meta-apelon-per-ndalim-te-dhunes-76687" }