Situata në Maqedoni, reagon Ministria e Jashtme: Dhuna nuk ndihmon në zgjidhjen e situatës së krijuar

Publikuar tek: aktualitet, më 20:43 27-04-2017 Situata në Maqedoni, reagon Ministria e Jashtme: Dhuna nuk ndihmon në zgjidhjen e situatës së krijuar

Një deklaratë ka ardhur dhe nga Ministria e Jashtme e cila shprehet se po e ndjek me shqetësim të madh situatën në Maqedoni dhe skenat e dhunës në ambjentet e Kuvendit.

“Përplasje dhe skena të tilla dhune kundër përfaqësuesve të zgjedhur nga qytetarët e Maqedonisë janë të papranueshme dhe aspak të denja për një demokraci parlamentare. Dhuna nuk ndihmon kurrsesi në zgjidhjen e situatës së krijuar.”-, thuhet në deklaratë .

Gjithashtu Ministria e Jashtme i bënë thirrje politikanëve për vetëpërmbajtje si dhe fton  forcat e rendit për angazhim në ruajtje të rendit .

Deklaratë e plotë e Ministrisë së Punëve të Jashtme lidhur me situatën në Maqedoni:

Po ndjekim me shqetësim të madh përshkallëzimin e situatës në Maqedoni dhe skenat e dhunës në ambjentet e Kuvendit ku raportohen sulme ndaj disa deputetëve.

Përplasje dhe skena të tilla dhune kundër përfaqësuesve të zgjedhur nga qytetarët e Maqedonisë janë të papranueshme dhe aspak të denja për një demokraci parlamentare. Dhuna nuk ndihmon kurrsesi në zgjidhjen e situatës së krijuar.

U bëjme thirrje të gjithë aktorëve politikë të tregojnë vetëpermbajtje, të mos përdorin retorika që përshkallëzojnë situatën e tensionuar dhe të angazhohen maksimalisht, me qetësi, e gjakftohtësi në një dialog të qenësishëm.

Gjithashtu, i bëjmë thirrje forcave të rendit të angazhohen në ruajtjen e rendit publik dhe sigurisë së gjithë qytetarëve dhe përfaqësuesve të tyre.

Qytetarët e Maqedonisë presin daljen sa më parë nga kriza dhe vijimësinë e procesit të funksionalizimit të institucioneve, në të mirën e tyre të përbashkët, të bashkëjetesës e harmonisë ndëretnike si edhe të përparimit euroatlantik të vendit.

Mbështesim thirrjen e ambasadoreve të vendeve të BE-së dhe të SHBA-së, për të shmangur dhunën dhe për të nisur një dialog të qenësishëm politik në Maqedoni.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Situata në Maqedoni, Ilir Meta apelon për ndalim të dhunës
I izoluar në Kuvend, deputeti shqiptar në Maqedoni rrëfen tmerrin: Bombat kërcasin një nga një »
Article Logic
Execution time: 0.0046260356903076
array(1) { ["section"]=> string(105) "situata-ne-maqedoni-reagon-ministria-e-jashtme-dhuna-nuk-ndihmon-ne-zgjidhjen-e-situates-se-krijuar-76691" }