Situata skandaloze në Kakavijë, Meta i shqetësuar: Qytetarët në rrezik, qeveria të marrë masa menjëherë

Publikuar tek: politike, më 12:07 14-08-2020 Situata skandaloze në Kakavijë, Meta i shqetësuar: Qytetarët në rrezik, qeveria të marrë masa menjëherë Nga Kakavija

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me situatën kaotike të krijuar në Kakavijë, ku prej ditësh qytetarët presin në rradhë për të kaluar kufirin.

Meta i ka bërë thirrje urgjente Qeverisë dhe Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme, të vendosin kontaktet me palën greke, për të marrë të gjitha masat për lehtësimin dhe garantimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve në anën tjetër të kufirit.

“Thellësisht i shqetësuar për situatën në të cilën ndodhen qytetarët shqiptarë të cilët vijojnë të jenë të bllokuar prej shumë orësh në pikën kufitare të Kakavijës, duke u ekspozuar seriozisht para rrezikut të përhapjes së pandemisë COVID-19.

I bëj thirrje urgjente Qeverisë dhe Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme, të vendosin kontaktet me palën greke, për të marrë të gjitha masat për lehtësimin dhe garantimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve në anën tjetër të kufirit.

Zgjidhja duhet të jetë e menjëhershme”, shkruan Meta.

Thellësisht i shqetësuar për situatën në të cilën ndodhen qytetarët shqiptarë të cilët vijojnë të jenë të bllokuar prej shumë orësh në pikën kufitare të Kakavijës

Thellësisht i shqetësuar për situatën në të cilën ndodhen qytetarët shqiptarë të cilët vijojnë të jenë të bllokuar prej shumë orësh në pikën kufitare të Kakavijës, duke u ekspozuar seriozisht para rrezikut të përhapjes së pandemisë COVID-19. I bëj thirrje urgjente Qeverisë dhe Ministrisë për Europën dhe Punët e Jashtme, të vendosin kontaktet me palën greke, për të marrë të gjitha masat për lehtësimin dhe garantimin e lëvizjes së lirë të qytetarëve në anën tjetër të kufirit. Zgjidhja duhet të jetë e menjëhershme!

Posted by Ilir Meta on E premte, 14 August 2020

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010637998580933
array(1) { ["section"]=> string(107) "situata-skandaloze-ne-kakavije-meta-i-shqetesuar-qytetaret-ne-rrezik-qeveria-te-marre-masa-menjehere-217102" }