Situata tragjike, anija me emigrant s’lejohet në Tajlandë, prej 10 ditësh në det, pijnë urinën e tyre

Publikuar tek: bota, më 19:13 14-05-2015 Situata tragjike, anija me emigrant s’lejohet në Tajlandë, prej 10 ditësh në det, pijnë urinën e tyre Emigrantet e mbetur ne barken e peshkimit ne brigjet tajlandeze

Emigrantë Myanmar janë duke qëndruar që prej një jave ne një anije në detin Andaman pa bukë e ujë ndërkohë që 10 vete kanë vdekur ndërkohë që të tjerë raportojnë se po pijnë urinë, raporton BBC. 

Barka, e cila 350 vetë të minoritetit mysliman Rohingya, nuk është lejuar të futet në Tajlandë.

Ata që janë në bord i kanë thënë gazetarëve se janë abandonuar nga drejtuesit e barkës ndërkohë që trupat e atyre që kanë vdekur i kanë hedhur në ujë për të shmangur ndonjë epidemic. Indonezia, Malajzia dhe Tajlanda, i kanë kthyer mbrapsh barkat me emigrantë.

Shumica e myslimanëve Rohingya nuk mund të shkojnë pas në Myanmar, i njohur si Burma ku ata nuk njihen si qytetarë të atij vendi dhe persekutohen rregullisht.

Jonathan Head, gazetari që është pranë tyre thotë se njerëzit u thërrasin për t’u dërguar ujë dhe ushqime. “Ka shumë gra dhe fëmijë në anije. Eshtë një anije shumë e vjetër peshkimi që është e mbushur me njerëz” raporton gazetari. “Ne shohim se aty ka njerëz që po pijnë urinën e tyre nga shishet. U hodhëm atyre gjithcka kishim në barkën tonë” raporton gazetari. 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011878967285156
array(1) { ["section"]=> string(104) "situata-tragjike-anija-me-emigrant-s-lejohet-ne-tajlande-prej-10-ditesh-ne-det-pijne-urinen-e-tyre-11188" }