SITUATË ALARMANTE/ Kosova në karantinë, por numri i të infektuarve me COVID-19 po rritet

Publikuar tek: rajon, më 07:21 07-07-2020 SITUATË ALARMANTE/ Kosova në karantinë, por numri i të infektuarve me COVID-19 po rritet Klinika Infektive ne Prishtine

Edhe pse në qytetet me më shumë persona të ingektuar kryeministri Hoti vendosi që të ketë kufizime lëvizjesh, sërish në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar një numër i madh rastesh të reja me COVID-19.

Autoritetet kosovare bëjnë me dije se janë konfirmuar 195 raste të reja në 24 orët e fundit, duke e çuar në 3703 numrin e të prekurve nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë, ndërkohë që ka patur edhe 79 viktima.

Njoftimi i IKSHPK-së

Sot më 06 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 429 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 195 raste pozitive.

Numri total i rasteve pozitive 3.703 raste nga 25.674 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 79 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese

Sot më 06 korrik 2020, janë shëruar 44 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 1.946 raste, kurse raste aktive 1.678.

Rastet pozitive janë nga: komuna e Prishtinës 102 raste, komuna e Ferizajt 17 raste, komuna e Fushë Kosovës 11 raste, komuna e Gjakovës 10 raste, komuna e Gjilanit 8 raste, komuna e Prizrenit 7 raste, komuna e Deçanit 6 raste, komuna e Mitrovicës 5 raste, komuna e Drenasit 4 raste, komuna e Skenderajt 4 raste, komuna e Lipjanit 4 raste, komuna e Obiliqit 3 raste, komuna e Rahovecit 3 raste, komuna e Pejës 2 raste, komuna e Vushtrrisë 2 raste, komuna e Shtimes 2 raste dhe me nga 1 rast komunat: Graçanicë, Kaçanik, Kamenicë, Podujevë dhe Suharekë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010148763656616
array(1) { ["section"]=> string(93) "situate-alarmante-kosova-ne-karantine-por-numri-i-te-infektuarve-me-covid-19-po-rritet-213072" }