Situatë e rëndë në Sudan, protestuesit përplasen me forcat e armatosura

Publikuar tek: bota, më 13:11 08-04-2019 Situatë e rëndë në Sudan, protestuesit përplasen me forcat e armatosura

Vijon protesta e madhe në shtetin afrikan të Sudan. Sipas BBC, protestuesit bashkë me ushtrinë e Sudanit kanë dalë në rrugë duke kërkuar largimin e presidentit Bashir dhe rënien e qeverisë.

 

Kjo është protesta më e madhe e shënuar në historinë e shtetit afrikan dhe afro1 milion njerëz janë në protestë. Natën e mbrëmshme, ushtarakët e qeverisë dolën me kamionë në rrugë dhe sipas BBC qëlluan me zjarr dhe me gaz llotësjeles ndaj protestuesve.

Situata tashmë është shumë e dhunshme dhe protestuesit kanë deklaruar se nuk do tërhiqen deri sa presidenti të japë dorëheqjen.

Newsbomb.al do ju mbajë në dijeni për zhvillimet e reja...

 

57124618_2398754980136178_1474606845610950656_n.png56405499_1838677772900427_396639027194757120_n.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012135028839111
array(1) { ["section"]=> string(77) "situate-e-rende-ne-sudan-protestuesit-perplasen-me-forcat-e-armatosura-159618" }