Skandal/ Avokati bllokon vendimin e Gjykatës për pallatin 13 katësh, të ndërtuar me dokumente false

Publikuar tek: aktualitet, më 21:00 19-09-2019 Skandal/ Avokati bllokon vendimin e Gjykatës për pallatin 13 katësh, të ndërtuar me dokumente false

“Fiks Fare” denoncoi veprimet e disa institucioneve dhe një avokati, i cili në rolin e sekserit, ka penguar një vendim Gjykate që të shkojë në Hipotekë.

Për muaj me radhë, avokati Ermal Hamataj pranon se e ka bllokuar zbardhjen e një vendimi, që urdhëronte Hipotekën e Lushnjës që të mos regjistronte një pallat 13 katësh, pasi ishte ndërtuar duke përdorur dokumente të falsifikuara.

Madje, avokati Hamataj pranon se ka marrë para’ nga disa palë në të njëjtin proces dhe i kërkon një avokati tjetër që ta paguajë vetëm të tërhiqet nga kjo çështje. Me zë dhe figurë, avokati thotë se “zgjedh të paguhem për një çështje nga 3 palë”, duke hedhur hije të forta dyshimi për ndërtimin e pallatit shumëkatësh në qytetin e Lushnjës, me dokumente tërësisht false.

Madje, skandali thellohet edhe më tej, pasi dokumentet e falsifikuara ndodhen prej 5 vitesh në Kadastrën e Lushnjës, megjithëse u faktua nga prokuroria se ishte false. Deri më sot, asnjë institucion nuk denjon të asgjësojë këto dokumente, duke sorollatur dhjetëra familje të varfra në Lushnjë, të cilat megjithëse janë pronarë të ligjshëm të një trualli, po sorollaten.

Në redaksinë e emisionit “Fiks Fare” u ankua zonja Anda Çela, nënë e dy fëmijëve jetimë. Bashkëshorti i ka ndërruar jetë disa vite më parë dhe prej shumë vitesh po lufton me disa institucione, por edhe individë, për të drejtën e saj: t’u gjejë fëmijëve një strehëz!

“Ne kemi përfituar një tokë truall 1500 metra katrorë. Bashkëshorti im ka ndërruar jetë para babai të vetë. Xhaxhai i burrit tim të ndjerë me kushëririn, këtë pronë e kanë marrë dhe e kanë tjetërsuar. Me anë të dy kontratave të shitblerjes kanë dalë që këto dy akte janë të falsifikuara. Këtë dokumente janë falsifikuar në Tiranë te noterja Mimoza Sadushi. Këto dy kontrata sikur janë nënshkruar te Mimoza Sadushi” tha denoncuesja.

Në kontrata thuhej se trualli i shitej dy personave, por çështja është hetuar nga prokuroria dhe është vërtetuar falsifiteti.

“Prokuroria erdhi te Mimoza Sadushi dhe bëri këqyrjen te regjistri i noteres. Nuk rezultoi se janë bërë te noterja. Këto kontrata janë bërë në rrugë. Noterja thotë që skam nënshkruar këto dy kontrata” thotë denoncuesja.

Mësohet se Prokuroria vendosu pushimin e procedimit penal, por faktoi pikërisht falsitetin.

“Këta falsifikatorët vazhdojnë të përdorin këto kontrata në Hipotekë. Akoma tentojnë të regjistrojnë. Kam shkuar në Hipotekë. Edhe drejtori nuk më priti mirë në 6 maj, dhe më tha nëse del humbës, do e regjistrojë pallatin. Si mund ta regjistrojë kur unë jam në procese gjyqësore” thotë ajo.

Pas denoncimit, Fiks Fare bisedoi me noteren Mimoza Sadushi.

“Këto dy kontrata noteriale nuk janë hartuar në këtë zyrë. Është përdorur emri im si notere, por realisht nuk janë hartuar nga kjo zyrë noteriale” tha ajo, ndërsa shtoi se “ato mund të jenë përdorur, konstatoj se janë kontrata shitblerje, që mund të jenë përdorur edhe në Zyrën e Regjistrimit të Pasurive”.

Në fund, thotë se Gjykata, apo persona të interesuar mund të denoncojnë në prokurori dhe të fillojë çështja dhe do të jetë prokuroria ajo që mund të kërkojë asgjësimin. Gazetarët pyetën edhe prokurorin që ka hetuar këtë çështje, Arben Dyla. Ai tha se “nuk mund asgjësojmë një provë, pasi vendimi i prokurorit nuk është i formës së prerë”.

Qytetarja shkoi edhe në zyrën e Kadastrës në Lushnjë, për të pyetur nëse janë apo jo dy kontratat. Drejtori i thotë se këto dy kontrata janë në Hipotekë. Ai i thotë se nuk mund të kthejmë ato vendimmarrjet dhe se “përderisa nuk ka sigurim padie, nuk ka Zot lartë që të na pengojë të veprojmë”.

Gazetarët morën kontakte me drejtuesin e Kadastrës. Sipas Kadastrës “pasuria rezulton në pronësi të z.Kalem Çela dhe z.Ramadan Baballëku. Dy kontratat ndodhen në Kadastrën e Lushnjës dhe Çela dhe Baballëku janë bërë pronar me këto dy kontrata. Kadastra nuk ka bërë regjistrimi e Lejes së Ndërtimit të pallatit, por ka krijuar korrespondencë me Agjencinë Shtetërore të Kadastrës dhe jemi në pritje të përgjigjes. Zonjën Anda Çela e kemi orientuar që duhet të paraqes sigurim padie për këtë pasuri nga Gjykata”.

Në fakt, Gjykata e Lushnjës ka vendosur në favor të ankueses, madje duke urdhëruar edhe asgjësimin e dokumenteve. Por, Apeli i Vlorës e riktheu për rigjykim sërish në Lushnjë. Aktualisht është provuar që kontratat janë false, por institucionet ia hedhin fajin njëra-tjetrës për ti asgjësuar! E gjithë kjo situatë zvarritet prej vitesh me radhë, duke i sjellë një dëm financiar dhe moral nënës së dy fëmijëve jetimë.

Pas investigimit të Fiks Fare ku u faktua se pallati ishte ndërtuar me letra të falsifikuara, përfaqësues të firmës i kanë shkuar zonjës Anda për të bërë marrëveshje. Ata i kanë ofruar metra katrorë, por zonja nuk ka pranuar.

“Më erdhi fillimisht një avokat, më tha se erdhi ne emër të firmës, më ofroi marrëveshje por nuk pranova. Më pas më erdhi një nga pronarët e firmës, edhe ai më ofroi marrëveshje. Madje më tha se ka blerë gjykatën, por edhe avokatët e mi. Unë këtë firmën e kam paditur tani për pastrim të parave. Vetë në prokurorinë e Lushnjës dhe më presin shumë keq. Po i blejnë të gjithë… Kam zgjedhur një zyrë avokatie Jurisprudenca, por edhe te kjo zyrë kanë shkuar për t’i korruptuar” thotë qytetarja.

Pas kësaj bisede, një avokat sekser, ne emër të firmës që bëri pallatin që u ndërtua me letra false, i shkon zyrës së avokatisë që zgjodhi zonja Anda. Ai i thotë që të mos padisin firmën “Zdravo”, pasi do qëndrojnë për vite me radhë. Tregon se ai ka marrë pagesa edhe nga disa trashëgimtarë edhe nga firma.

“Unë zgjedh të paguhem 3 herë, sesa 1 herë” thotë ai. Madje, i kërkon kësaj zyre që bëjë si ai, të bëjë marrëveshje me firmën dhe të marrë shpërblim”./Top Channel/

Still0919_00017.jpg

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021388053894043
array(1) { ["section"]=> string(104) "skandal-avokati-bllokon-vendimin-e-gjykates-per-pallatin-13-katesh-te-ndertuar-me-dokumente-false-179067" }