SKANDAL/ Paranojë nga Rusia, 'Kremlini ka ndërhyrë qëllimisht te Britania për të shtyrë BREXIT' (HIPOTEZA PËR FINANCIM TË PARTISË KONSERVATORE)

Publikuar tek: bota, më 19:03 17-11-2019 SKANDAL/ Paranojë nga Rusia, 'Kremlini ka ndërhyrë qëllimisht te Britania për të shtyrë BREXIT' (HIPOTEZA PËR FINANCIM TË PARTISË KONSERVATORE) Presidenti rus Vladimir Putin (m) dhe kryeministri anglez Boris Johnson (d)

Në mediat angleze qarkullon një lajm se Rusia ka ndërhyrë në çështjet e brendshme të Anglisë duke shtyrë daljen nga BE-ja.

Në ishullin britanik, qarkullon një raport i publikuar pa urdhërin e shërbimit inteligjent se Rusia ka dhënë donacione te Partia Konservatore për të realizuar daljen nga BE-ja 'Brexit' pa miratimin e parlamentit. Nga ana tjetër, janë shtuar dyshimet se zgjedhjet e ardhshme mund të manipulohen nga influenca ruse.

Pas nisjes së hetimeve për ''Russiagate 2016'' (ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të SHBA-së në 2016), Shërbimi Inteligjent Britanik nisi hetimet paralele nëse Rusia po tentonte të depërtonte në skenën politike dhe ekonomike për të devijuar axhendën e saj politike.

Por, ministri i Sigurisë britanike Brandon Leëis këmbëngul se ndërhyrja ruse në Britaninë e Madhe është një lajm i pavërtetë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Eliminimi i kreut të ISIS, shërbimi inteligjent irakian ndihmoi në gjetjen e Al-Bagdadit (DETAJE)
Reforma Zgjedhore në Gjeorgji, mijëra protestues kërkojnë miratimin në Parlament »
Article Logic
Execution time: 0.011962175369263
array(1) { ["section"]=> string(144) "skandal-paranoje-nga-rusia-kremlini-ka-nderhyre-qellimisht-te-britania-per-te-shtyre-brexit-hipoteza-per-financim-te-partise-konservatore-186225" }