Skandal, rrëzohet një tjetër urë 300 vjeçare

Publikuar tek: barometri, më 08:23 07-02-2018 Skandal, rrëzohet një tjetër urë 300 vjeçare

Pas shembjes së Urës së Hoshtevës në Zagori, një tjeër urë mbi 300 vjeçare është rrëzuar në Orgockë të Kolonjës.

Rreshjet e shumta të shiut dhe prurrjet e lumit kanë bërë që ura monument kulture të humbasë përfundimisht.

Ura e Orgockës daton në në fund të shekullit të 17 dhe ishte shembur pjesërisht para viteve ’90. Por prurrjet e dy ditëve më parë i kanë mposhtur përfundimisht këmbët e saj shekullore.

Sipas të dhënave i përket periudhës osmane e përveçse një monument kulture i kategorisë së parë shërbente edhe për lidhjen e disa fshatrave në zonë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.07072901725769
array(1) { ["section"]=> string(50) "skandal-rrezohet-nje-tjeter-ure-300-vjecare-109398" }