Skandal/ Shtëpia e “Heroit të Vlorës, kthyer në një rrënojë

Publikuar tek: kulture-art, më 11:55 19-03-2018 Skandal/ Shtëpia e “Heroit të Vlorës, kthyer në një rrënojë

Këto që shihni në foto është shtëpia e Selam Musait, i cilësuar si “Heroi i Vlorës”, pasi dha jetën në luftë në vitin 1920.

Por nga shtëpia ku ai lindi dhe jetoi nuk ka mbetur gjë tjetër veçse këto mure të shkatërruara.

Selam Musai është një nga figurat historike më të rëndësishme të Vlorës, i cili dha kontributin e tij në luftërat kundër italianeve dhe grekëve. Ndërsa shtëpia e tij e cila duhej të kthehej në muze, por siç shihet ajo nuk është gjë tjetër veçse një gërmadhë, ku askush nuk ka vënë dorë mbi të.

Fotot nga: Adriatik Zifla

 29340243_2344660462226290_8259107168293224448_n.jpg

29339458_2344660602226276_2003609111236706304_n.jpg

29365345_2344659928893010_4969250360876072960_n.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.02394700050354
array(1) { ["section"]=> string(63) "skandal-shtepia-e-heroit-te-vlores-kthyer-ne-nje-rrenoje-113764" }