SKANDAL/ Transmetuan dhunën shtetërore dhe protestat, qeveria mbyll 9 televizione

Publikuar tek: bota, më 00:55 24-11-2019 SKANDAL/ Transmetuan dhunën shtetërore dhe protestat, qeveria mbyll 9 televizione Protestat irakiane

Qeveria irakiane ka vendosur të mbyllë 9 stacione televizive në vend dhe të paralajmërojë  5 të tjera me argumentin se ‘’kanë shkelur nenet e rregulloreve të liçensimit të medias’’ dhe se ‘’kanë publikuar materiale të dhunshme’’ të protestave të fuqishme të dy muajve të fundit. 

Kryeqyteti Bagdat dhe 9 provinca të tjera në jug të vendit të dominuar nga grupimi shiit kanë vuajtur shtypjen më të dhunshme nga forcat shtetërore ku kanë vdekur më shumë se 350 persona dhe 16 mijë të tjerë janë lënduar.

Qeveria pro-iraniane beson se media po nxit qëllimisht protestat kundër qeverisë nëpërmjet transmetimit të dhunës dhe protestave në mbarë vendin.

Pavarësisht se një pjesë e madhe e opinionit publik botëror është njohur me situatën në Irak falë rrjeteve sociale dhe punës së madhe të mediave irakiane, vendimi i fundit i qeverisë irakiane përbën një tjetër goditje të rëndë ndaj ‘’lirisë së shprehjes’’ dhe ‘’medias së lirë’’ duke u konsideruar censurë.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013568878173828
array(1) { ["section"]=> string(86) "skandal-transmetuan-dhunen-shteterore-dhe-protestat-qeveria-mbyll-9-televizione-186975" }