SKANDAL/ U dha ilaçe vdekjeprurëse dy pacientëve me Covid-19, arrestohet një mjek në Itali

Publikuar tek: bota, më 10:57 25-01-2021 SKANDAL/ U dha ilaçe vdekjeprurëse dy pacientëve me Covid-19, arrestohet një mjek në Itali

Një mjek në detyrë në një dhomë urgjence të një spitali publik në provincën e Brescia u arrestua dhe u vendos në arrest shtëpie nga policia italiane.

Ai është i dyshuar për vrasje për administrimin e qëllimshëm të ilaçeve me një efekt bllokimi anestetik dhe neuromuskular për pacientët që vuajnë nga Covid-19, duke shkaktuar vdekjen e dy prej tyre gjatë të ashtuquajturës vala e parë pandemike.

Faktet datojnë në Marsin e kaluar, kur shpërtheu pandemia dhe numri i lartë i infeksioneve preku spitalet, duke i bllokuar ato.

Dy muaj pas ngjarjes, efektivët e policisë ishin duke mbledhur dhe përpunuar informacion në lidhje me mundësinë që vdekja e disa pacientëve, e cila ndodhi në dhomën e urgjencës së një spitali në provincë, ishte shkaktuar nga praktikat mjekësore të ndërmarra me vetëdije nga një mjek, menjëherë filloi një hetim, në marrëveshje me Prokurorin e Republikës së Brescia, shkruajnë mediat italiane.

Gjithashtu përmes mbështetjes së hetimeve teknike kriminalistike të urdhëruar nga autoriteti gjyqësor, aktivitetet hetimore kanë bërë të mundur analizimin e të dhënave mjekësore të pacientëve të shumtë që vdiqën në atë periudhë nga Covid-19, duke gjetur në disa raste një të papritur, dhe jo lehtësisht të shpjegueshme, përkeqësimi i kushteve shëndetësore. Tre trupa u zhvarrosën që t'i nënshtroheshin autopsisë dhe hetimeve toksikologjike. Hetimet zbuluan, brenda indeve dhe organeve të njërit prej tyre, praninë e një ilaçi anestetik dhe relaksues të muskujve që përdoret zakonisht në procedurat e intubimit dhe qetësimit të pacientit, i cili, nëse përdoret jashtë procedurave dhe dozave specifike, mund të përcaktojë vdekjen e pacientit. Për më tepër, në regjistrat mjekësorë të të ndjerit që i nënshtrohet verifikimit, administrimi i atyre ilaçeve nuk paraqitet, aq sa të hipotezohet se i dyshuari është gjithashtu përgjegjës për krimin të falsifikimit në një dokument publik.

Prania e një ilaçi anestetik dhe relaksues të muskujve që përdoret zakonisht në procedurat e intubimit dhe qetësimit të pacientit, i cili nëse përdoret jashtë procedurave dhe dozave specifike, mund të shkaktojë vdekjen e pacientit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Covid-19, Gjermania vendi i parë në BE që blen ilaçin e antitrupave
»
Article Logic
Execution time: 0.013484954833984
array(1) { ["section"]=> string(95) "skandal-u-dha-ilace-vdekjeprurese-dy-pacienteve-me-covid-19-arrestohet-nje-mjek-ne-itali-236289" }