Skandal, zhduken 96 piktura nga Galeria e Arteve

Publikuar tek: kulture-art, më 09:49 05-09-2017 Skandal, zhduken 96 piktura nga Galeria e Arteve

Në fondin e pasurisë kombëtare në Galerinë e Arteve mungojnë 96 piktura të cilat janë marrë në përdorim nga disa institucione.

Humbja e këtyre pikturave daton që nga nëntori i vitit 2015 dhe që atëherë asnjë pikturë nuk është kthyer më në galeri.

Sipas report.tv galeria deklaron se është bërë një kallëzim pranë Prokurorisë së Tiranës, por nuk ka asnjë përgjegjës nga ky hetim.

Ende nuk është përcaktuar vlera e këtyre pikturave dhe autorët e tyre.

Disa nga institucionet ku rezultojnë të humbura 96 veprat janë:

Kryeministria

Ministria e Jashtme

Ministria e Arsimit

Qëndra Ndërkombëtare e Kulturës

Ish Komiteti për marrëdhëniet me botën e jashtme

Ish Komiteti i veteranëve të luftës

Ish Komiteti i partisë së rrethit

Ish Shtepia botuese “Naim Frashëri”

Ish Shtëpia e Kulturës Shkodër

Ish Shtëpia e Kulturës Gramsh

Ish Kombinati i autotraktorëve “Enver Hoxha” etj

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0075781345367432
array(1) { ["section"]=> string(53) "skandal-zhduken-96-piktura-nga-galeria-e-arteve-91213" }