Skandali i FIFA-s, Chuck Blazer pranon se kanë marrë rryshfet

Publikuar tek: sport, më 09:04 04-06-2015 Skandali i FIFA-s, Chuck Blazer pranon se kanë marrë rryshfet

Chuck Blazer, ish zyrtari i lartë i FIFA-së ka pranur se sëbashku me antërët e tjerë të komitetit ekzekutiv kanë rënë dakort të  marrin rryshfet për përcaktimin e Afrikës së Jugut, si vend pritës së Kupës së Botës më 2010. Pranimi i fajësisë nga ana e blazer është bërë  nga një përgjim në vitin 2013.

Shtetet e Bashkuara kanë nisur një çështje penale për  skandalin që përfshiu FIFA -n.

Prokurorët amerikanë javën e kaluar kanë arrestuar  14 persona me akuzën e ryshfetit, shantazh dhe pastrimit të parave. Ktër të tjerë kanë qenë nën akuzë , përfshirë edhe blazerin.

Departamenti i Drejtësisë në  SHBA pretendon  se janë marrë më shumë se 150 milionë dollarë rryshfet  për një periudhë më shumë se 24-vjeçare.

te rrestuarit

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031898021697998
array(1) { ["section"]=> string(66) "skandali-i-fifa-s-chuck-blazer-pranon-se-kane-marre-rryshfet-12649" }