Skandali i HIDROCENTRALIT në Kanionin e Holtës, ja leja e firmosur nga RAMA (DOKUMENTA)

Publikuar tek: aktualitet, më 12:49 20-01-2019 Skandali i HIDROCENTRALIT në Kanionin e Holtës, ja leja e firmosur nga RAMA (DOKUMENTA)

Në një nga perlat e bukurisë natyrore shqiptare, të vizituar këtë vit nga mijëra turistë, do të ndërtohet një hidrocentral.

Ministria e Energjisë dhe Infrastrukturës ka miratuar lejen e ndërtimit të Hidrocentralit në Kanionin e Holtës nga kompania private “ERA HYDRO shpk”.

Newsbomb.al ka publikuar edhe më parë detaje nga ky skandal, ndërsa ditën e sotme është publikuar vendimi i firmosur edhe nga kryeministri Edi Rama.

Ndërkohë administratori dhe ortaku i kompanisë "ERA HYDRO shpk" janë Bardhyl dhe Miranda Sali.

Kujtojmë se ish-ministri e Energjisë dhe Infrastrukturës Damian Gjiknuri, tha se për ndërtimin e këtij HEC-i ishte marrë leje ndërtimi, por vendimi është marrë pa asnjë konsultim publik, ndërkohë që pretendon se ky HEC është jashtë territorit të zonave të mbrojtura dhe nuk prek monumente natyrore.

k;lk.jpg

ykghjl.jpg

ykjj.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vjedhje masive në Tepelenë, grabitet supermarketi dhe një shtëpi
Shkrin bora, rrëshqitje dherash në rrugën Tiranë - Elbasan (DETAJE) »
Article Logic
Execution time: 0.010493993759155
array(1) { ["section"]=> string(91) "skandali-i-hidrocentralit-ne-kanionin-e-holtes-ja-leja-e-firmosur-nga-rama-dokumenta-149545" }