Skandali i Panamasë/ Majko: Uroj të dalim të pastër. Bylykbashi: Rama ka fshehur 200 milionë. Vasili: Organet tona të hetojnë

Publikuar tek: politike, më 12:54 05-04-2016 Skandali i Panamasë/ Majko: Uroj të dalim të pastër. Bylykbashi: Rama ka fshehur 200 milionë. Vasili:  Organet tona të hetojnë

Hulumtues të krimit të organizuar dhe të korrupsionit paralajmërojnë se shumë shpejt do të zbulohen dokumente që do të nxjerrin në pah shpëlarjen e parave që kanë bërë udhëheqës dhe zyrtarë të ndryshëm në rajonin e Ballkanit, ku përfshihet edhe një biznesmen nga Shqipëria.

Sakaq, gjatë diskutimeve në Komisionin e Ligjeve ka reaguar edhe ish-kryeministri Pandeli Majko duke uruar që “skandali i Panamasë mos nxjerrë ndonjë emër tjetër”.

“Uroj që ky skandali i Panamasë të mos nxjerrë ndonjë emër tjetër dhe ju të opozitës të na sillni ndonjë amendament tjetër në ligjin e Dekriminalizimit. Uroj që skandali i Panamasë të na nxjerrë të pastër që mos kemi probleme me ligjin. Kemi të bëjmë me të njëjtin spektër politik”, tha deputeti socialist. Por ndërkohë demokrati Oerd Bylykbashi ka akuzuar kryeminisrin Rama se “ka 200 milionë euro në offshore”.

Për të njëjtin skandal ka reaguar edhe kreu i grupit Parlamentar të LSI, Petrit Vasili i cili ka kërkuar vëmendjen maksimale të organeve të hetimit shqiptar.

“Organet e hetimit shqiptar duhet të jenë shbumë të vëmendshëm për të gjitha këto që quhet parajsa fiskale  në Panama, në Qipro, në Dubai ,Monako e gjetkë”, tha Vasili.

“Ligji i koncesioneve të ketë më shumë transparencë, ky është një qëndrim i rëndësishëm, dimension i ri i transparencës. LSI propozon këtë nismë për përmirësimin e ligjit që të mos ketë mundësi devijimi në parajsa fiskale”, shtoi kreu i grupit Parlamentar të LSI.

Nga çfarë është publikuar deri tani, në skandalin e dokumenteve të publikuara janë dy kompani shqiptare, të lidhura me Ismail Mulletin. Shqipëria figuron edhe me tre përfitues dhe 22 aksionerë.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.010146856307983
array(1) { ["section"]=> string(125) "skandali-i-panamase-majko-uroj-te-dalim-te-paster-bylykbashi-rama-ka-fshehur-200-milione-vasili-organet-tona-te-hetojne-36878" }