Skandali/Ish-konsulli grek Kotrokois merr titull nderi në Shqipëri shkruar në greqisht

Publikuar tek: aktualitet, më 12:33 07-04-2015 Skandali/Ish-konsulli grek Kotrokois merr titull nderi në Shqipëri shkruar në greqisht Titulli i dhënë në gjuhën greke Nikolaos Kotrokois

Skandali i radhës shfaqet në vendimet e Komunës së Lukovës, ku ish-konsulli grek në Gjirokastër Nikolaos Kotrokois ka marrë titullin ‘’Qytetar Nderi’’, me vendim të komunës, por përveç shkruar në ship është shkruar edhe në gjuhën greke.

Komuna ka dhënë këtë titull, duke shkelur në këtë mënyrë Kushtetutën e Shqipërisë, e cila thotë qartë se gjuha zyrtare në Republikën e Shqipërisë është gjuha shqipe. Titulli është firmosur nga vetë kreu i Komunës, Vladimir Kumi. Fakti vjen i raportuar nga gazetari Arben Llalla. "Për përkrahjen, mbështetjen dhe kontributin e dhënë për zgjidhjen e problemeve me dokumentat e qytetarëve të komunës Lukovë në lidhje me shtetin grek'', thuhet në motivacionin e titullit, i cili është shkruar në greqisht.Po në greqisht është shkruar edhe emri i këshillit

Kotrokois ka marrë të njëjtin titull edhe nga Komuna Aliko dhe tashmë është konsull i Greqisë në Venezuelë, që prej mesit të muajit mars.

nikolaoskotrokoi

Nikolaos Kotrokois me kryetarin e Bashkisë Përmet

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dy pistat e masakrës në Vlorë: Sherri për një femër dhe pazaret e drogës
Ridvan Bode fshehu 500 mijë euro në emër të bashkëshortes e vajzës »
Article Logic
Execution time: 0.018256187438965
array(1) { ["section"]=> string(91) "skandali-ish-konsulli-grek-kotrokois-merr-titull-nderi-ne-shqiperi-shkruar-ne-greqisht-8052" }