Skandali, karta e shëndetit zëvendësohet me një copë letër

Publikuar tek: aktualitet, më 07:40 05-05-2017 Skandali, karta e shëndetit zëvendësohet me një copë letër

Qendrat Shëndetësore në Tiranë nuk i pajisin qytetarët me karta shëndeti, por në vend të saj u japin një fletë formati A4.

Në të shënohen të gjitha të dhënat personale, ndonëse kjo letër po zëvendëson dokumentin më të rëndësishëm që mundëson marrjen e shërbimit në sistemin shëndetësor shqiptar.

“U çudita kur më dhanë këtë letër në dorë, por më thanë se ka të njëjtën vlerë me kartën e shëndetit”, thotë një qytetare e Tiranës.

Problematika

I kontaktuar nga "Gazeta Shqiptare", Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor tha se problem do të zgjidhet për pak ditë, pa thanë saktësisht se kur pritet të gjenerohen kartat e shëndetit.

“Karta po printohet me A4 që të mos mungojë shërbimi, pasi është në përfundim procedura e tenderimit dhe për çeshtje ditësh situata do të zgjidhet”, tha zyrtarisht Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor. Prej datës 30 prill 2016 karta e shëndetit ka zëvendësuar librezën e shëndetit. 

 

 

 ok.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Vrasja e nuses nga vjehrri në Kurbin, shpërthen psikologia e njohur: Ju shtetarë plehra… ju kam kam dh...*rë mu në mesazhe
Zbulohet shkaku i atentatit ndaj 26-vjeçarit në Tiranë, kanosi djalin e biznesmenit »
Article Logic
Execution time: 0.010555028915405
array(1) { ["section"]=> string(63) "skandali-karta-e-shendetit-zevendesohet-me-nje-cope-leter-77542" }