Skandali, kryeministri spanjoll largohet nga detyra, ja kush e zëvendëson

Publikuar tek: bota, më 12:07 01-06-2018 Skandali, kryeministri spanjoll largohet nga detyra, ja kush e zëvendëson Mariano Rajoy

Kryeministri spanjoll Mariano Rajoy është detyruar të largohet nga detyra me një votim mosbesimi në parlament.

Udhëheqësi socialist Pedro Sánchez, i cili paraqiti kërkesën pasi partia e Rajoy u implikua në një skandal korrupsioni, do të bëhet kryeministër.

"Ne do të nënshkruajmë një faqe të re në historinë e demokracisë në vendin tonë," tha Sanchez përpara votimit të së premtes.

Rajoy është kryeministri i parë në historinë moderne spanjolle që u mposht në një mocion mosbesimi.

Udhëheqësi i Partisë Popullore konservatore ka qenë kryeministër që nga viti 2011.

Rajoy pranoi përballjen me disfatën dhe u tha deputetëve se ai e ka për nder për të lërë një Spanjë më të mirë se sa e ka gjetur.

Sánchez siguroi një shumicë në votim pas marrjes së mbështetjes nga partitë e ndryshme të vogla, duke përfshirë Partinë Kombëtare Baske - 180 deputetë mbështetën mocionin, 169 votuan kundër, me një abstenim.

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.015938997268677
array(1) { ["section"]=> string(78) "skandali-kryeministri-spanjoll-largohet-nga-detyra-ja-kush-e-zevendeson-122867" }