Skandali me keqpërdorimin e të dhënave, Facebook rrezikon të marrë gjobën marramendëse

Publikuar tek: bota, më 13:25 13-07-2019 Skandali me keqpërdorimin e të dhënave, Facebook rrezikon të marrë gjobën marramendëse

Miratohet gjoba rekord prej 5 miliardë dollarësh ndaj Facebook për skandalin Cambridge Analytica, që ka të bëjë me keqpërdorimin e të dhënave nga rrjeti social. 

Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorëve ka miratuar gjobën, ndërkohë që Komisioni Federal i Tregtisë në SHBA po heton për pretendimet e Cambridge Analytica.

Agjencia për Mbrojtjen e Konsumatorëve ende nuk ka bërë asnjë koment rreth kësaj gjobe, e cila pritet të aprovohet nga Departamenti i Drejtësisë.

Ende nuk dihet sa do të zgjasë kjo procedurë për një vendim përfundimtar.

Kujtojmë kompania britanike Cambridge Analytica akuzohet se ka përdorur të dhënat personale të 50 milionë anëtarëve në Facebook për të influencuar në zgjedhjet presidenciale në SHBA në 2016.

Nëse Facebook do të gjobitet me 5 miliardë dollarë, kjo do të jetë gjoba më e madhe e vendosur deri më sot ndaj një rrjeti social.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012876987457275
array(1) { ["section"]=> string(92) "skandali-me-keqperdorimin-e-te-dhenave-facebook-rrezikon-te-marre-gjoben-marramendese-172075" }