Skandali me rimbursimin e ilaçeve, arrest me burg për Pjerin Xhuvanin

Publikuar tek: aktualitet, më 15:19 07-06-2015 Skandali me rimbursimin e ilaçeve, arrest me burg për Pjerin Xhuvanin

Gjykata ka dhënë sot masën e arrëstit me bugr për Pjerin Xhuvanin, ish-kreun e LSI në Elbasan i akuzuar për përfshirjen në skemën e vjedhjes me anë të rimbursimit të barnave.

Ish-drejtori i Drejtorisë së Fondit të Detyrueshëm Mjekësor, Pjerin Xhuvani akuzohet se në bashkëpunim me disa nga të arrestuarit e tjerë kan zhvatur rreth 500 mijë euro nga buxheti i shtetit, me anë të skemës së mashtrimit të rimbursimit të barnave me fatura fiktive. Ai konsiderohet si një nga personat kryesorë në këtë skemë mashtrimi.

Masa e arrestit me burg është dhënë edhe për administratorin Hysni Rocin. Për 4 drejtuesit teknik të farmacive Gjykata ka vendosur "detyrim paraqitje" ndërsa për 3 punonjës të fondit është vendosur masa "detyrim paraqitje".

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ishin në kërkim për zjarrvënie dhe vjedhje, kapen autorët
Plagosja në Shkodër, policia arreston 5 persona »
Article Logic
Execution time: 0.01335597038269
array(1) { ["section"]=> string(74) "skandali-me-rimbursimin-e-ilaceve-arrest-me-burg-per-pjerin-xhuvanin-12915" }