Skandali me videopërgjimin në Austri, japin dorëheqjen dhe ministrat

Publikuar tek: bota, më 22:06 20-05-2019 Skandali me videopërgjimin në Austri, japin dorëheqjen dhe ministrat Kryeministri austriak Sebastian Kurz

Dy ditë më parë kryeministri austriak Sebastian Kurz ka thirrur zgjedhje të parakohëshme dhe ka dhënë dorëheqjen pas largimit të zv.kryeministrit, që i dha fund koalicionit të tij qeverisës.

Kruz ka shkarkuar sot dhe ministrin e Brendshëm Herbert Kickl. Mirëpo me largimin e Kickl, ka reaguar menjëherë partia e ekstremit të djathë ku ai aderonte bashkë me zv.kryeministrin e përfshirë në skandal duke tërhequr nga qeveria gjithë ministrat e tjerë.

Partia e djathtë FPO kishte vënë si kusht, për të mos u tërhequr nga qeveria, paprekshmërinë e ministrit të Brendshëm, Kickl. Po sot residenti Alexander Van der Bellen vendosi mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në fillim të shtatorit, pas kërkesës së vetë kancelarit Sebastian Kurz.

Kujtojmë se zv.kryeministri Heinz-Christian Strache dha dorëheqjen të shtunën, pasi dy gazetat gjermane, 'Der Spiegel' dhe 'Sueddeutsche Zeitung', publikuan pamje filmike ku ai shfaqej tek i ofronte kontrata shtetërore një investoreje të dyshuar ruse, gjatë një feste në Ibiza të Spanjës.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011555910110474
array(1) { ["section"]=> string(74) "skandali-me-videopergjimin-ne-austri-japin-doreheqjen-dhe-ministrat-165054" }