Skandali: Mish kali në treg, arrestohen 65 persona

Publikuar tek: bota, më 16:10 16-07-2017 Skandali: Mish kali në treg, arrestohen 65 persona

Policia spanjolle në bashkëpunim me Interpolin kanë shkatërruar një rrjet të tregtimit të misht të kalit në Europë.

65 persona janë arrestuar në Spanjë ndërsa koka e rrjetit, një shtetas holandez është arrestuar në Belgjikë.

Mishi i kalit u zbulua për herë të parë në hamburgera në Veri të Irlandës, ndërsa skandali mori përmasa të mëdha kur hetimet arritën të hedhin dritë mbi një rrjet të madh që kishte arritur ta tregtonte mishin e kalit me origjinë nga Portugalia në Itali, Francë, Rumani, Belgjikë, Zvicër, Skoci e shumë shtete të tjera.

drh46u456u456ju46jh.jpg

Europol tha se kuajt e sëmurë therreshin në therrtore të ndryshme në Portugali, më pas mishi përpunohej në Spanjë dhe i dërgohej me maune kokës së rrjetit në Belgjikë, nga ku shpërndahej në dhjetra shtete europiane. /Newsbomb.al

thy4tr6u4r6juk7kl6.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Merkel: Ja vlen të luftosh për një Evropë më të fortë
Foto të rralla nga ishulli i daltonikëve »
Article Logic
Execution time: 0.012719869613647
array(1) { ["section"]=> string(54) "skandali-mish-kali-ne-treg-arrestohen-65-persona-86344" }