Skandali në Hipotekën e Korçës, jepet vendimi për 5 ish zyrtarët (EMRAT)

Publikuar tek: aktualitet, më 15:56 17-01-2020 Skandali në Hipotekën e Korçës, jepet vendimi për  5 ish zyrtarët (EMRAT)

Gjykata ka dhënë vendimin për disa ish-zyrtarë të hipotekës në Korçë, të cilët akuzoheshin për shpërdorim detyre.

Vendimi për Ersild Gorarin, zv/kryeregjistruesen Arsidesa Hysi, kryeregjistruesit Leftjon Bardho dhe dy punonjësve të Hipotekës Korçë Erion Arifi dhe Andrea Zallemi është marrë sot.

Nga verifikimet është konstatuar se zyrtarët e hipotekës pajisjin me çertifikata pasurie qytetarë të cilët nuk kishin aplikuar asnjëherë dhe skishin bërë asnjë pagesë për këtë shërbim.

Këta zyrtarë zhduknin nga arkiva e hipotekës regjistrat hipotekorë duke i lënë në duart e personave të panjohur të cilët plotësonin çertifikatat e pasurisë dhe I firmosnin ato duke bërë më të vështirë zbardhjen e ngjarjes.

Këto janë vendimet e gjykatës:

Erjon Arifi dënohet me 3 vjet burgim, me gjykim të shkurtuar 2 vite burg

Arsidesa Hysi me gjykim të shkurtuar 2 vjet burg

Ersild Gorari dënohet me gjykim të shkurtuar 3 vjet burg

Për ish-kreun e Hipotekës së Korçës, Leftjon Bardhon ka mungesë provash dhe u pushua çështja

Eriston Ziu dënohet me 8 muaj burgim për falsifikim dokumentesh

Andrea Zallemi dë5e21c781e12c7BARDHO.jpgnohet me 150 orë punë të detyruar në bashkinë Korçë

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071558952331543
array(1) { ["section"]=> string(76) "skandali-ne-hipoteken-e-korces-jepet-vendimi-per-5-ish-zyrtaret-emrat-192373" }