Skenari / Çfarë ndodh nëse Rusia vendos të lëshojë raketën atomike “Satan 2” në Europë

Publikuar tek: bota, më 12:49 28-10-2016 Skenari / Çfarë ndodh nëse Rusia vendos të lëshojë raketën atomike “Satan 2” në Europë

Gjatë javës së shkuar Rusia testoi me sukses raketën e frikshme “Satan 2”, e cila peshon 10 ton dhe mund të mbajë një ngarkesë nukleare prej 10 ton.

Me këtë ngarkesë, shpërthimi mund të jetë gati 2000 herë më i fuqishëm se bombat e hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki.

Shpërthimi nga raketa e re është rreth 40 megaton.

Bombat e hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki vranë rreth 185,000 persona. Në vitin 1945 popullsia e botës ishte 2,556,000,053 njerëz ndërsa sot është rreth 7,404,000,000. Me më shumë zona të populluara dhe një bombë gati 2,000 herë më të fuqishme, pasojat do jenë katastrofike.

sd3df3ffshot_1.jpg

Nëse bomba e Putinit, “Satan 2” do të hidhej në zemër të Britanisë do vriste rreth 4,255,860 banorë ndërsa 2,988,280 do plagoseshin rëndë vetëm nga rezja radioaktive e cila do arrinte deri në Suedi e Norvegji, raporton Newsbomb.al.

Ajo që e bën më të frikshme është se kjo raketë mund të udhëtojë pa u diktuar nga radarët dhe mund të arrijë brigjet perëndimore dhe lindore të SHBA-ve, por nuk mund të shfarrosë një sipërfaqe sa Teksasi, siç është pretenduar.

sd23rrrrrenshot_1.jpg

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01316499710083
array(1) { ["section"]=> string(88) "skenari-cfare-ndodh-nese-rusia-vendos-te-leshoje-raketen-atomike-satan-2-ne-europe-57665" }