Skënder Sallaku

Publikuar tek: foto-e-dites, më 08:54 25-01-2021 Skënder Sallaku

Sot, më 25 janar, ka lindur ‘Artisti i Popullit’, aktori i mirënjohur Skënder Sallaku. Nëse do të ishte gjallë, do të bënte 86 vjeç.

Skënder Sallaku lindi më 25 janar 1935 Tiranë dhe ndërroi jetë në 11 shkurt 2014.

Ai ka qenë ish-kampion kombëtar në mundjen klasike, autor skeçesh e parodish. Ka mbaruar Institutin e Lartë të Kulturës Fizike "Vojo Kushi" dhe ka kryer një kualifikim një vjeçar në Kinë, pranë cirkut të Pekinit.

Fillimisht filloi punë si profesionist në Estradën e Kufirit, më pas si klloun akrobatik në cirk, duke dhënë një kontribut të papërsëritshëm në ecurinë e këtij profili sa të vështirë aq edhe të bukur. Skënder Sallaku është vlerësuar me titujt “Artist i Merituar”, “Artist i Popullit” dhe “Mirënjohja e Qytetit të Tiranës”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Foto e Ditës
»
Article Logic
Execution time: 0.012979030609131
array(1) { ["section"]=> string(22) "skender-sallaku-236271" }