Skënderbeu i 'dorëzon' shpatën Enver Hoxhës, Ismail Qemali “dëshmitar”, zbulohet piktura e rrallë

Publikuar tek: aktualitet, më 19:36 06-09-2017 Skënderbeu i 'dorëzon' shpatën Enver Hoxhës, Ismail Qemali “dëshmitar”, zbulohet piktura e rrallë

Një pikturë e rrallë e Skënderbeut, Ismail Qemalit dhe Enver Hoxhës, është zbuluar për herë të parë për publikun e gjerë.

E postuar nga ish kreu i arkivave në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi, në pikturë dallohet Skënderbeu teksa i jep shpatën Enver Hoxhës, ky i fundit i veshur me uniformë ushtarake, ndërsa një shkallë më poshtë dallohet Ismail Qemali, si dëshmitar i kësaj ngjarje.

Ja çfarë shkruan Dervishi:

Në vitet '70 Komiteti Qendror i PPSH-së porositi një pikturë me sfond historik, të cilën e vendosi në një prej zyrave kryesore të tij. Në mënyrë simbolike, kjo pikturë pasqyron propagandën e regjimit komunist, sipas së cilit vetëm ai regjim po realizonte aspiratat shekullore të popullit shqiptar.

Diktatori i Shqipërisë kishte dëshirë ta lavëdronin në dy gjëra: se po bënte shtet (realisht një shtet i dështuar si në organizim dhe në funksionim), si dhe të gënjehej se ishte figura më e denjtë që i takonte të merrte shpatën e Skënderbeut. Dy "stacione" të tjera historike përmendeshin vitet 1912 me pavarësinë dhe 1924 me grushtin e shtetit të këtij viti. Gjysmën e pikturës e zënë partizanët dhe shefi i tyre Enver Hoxha, por mungojnë këtu Miladin Popoviçi dhe Dushan Mugosha. Si rezultante e gjithë historisë së Shqipërisë dilte Enver Hoxha.

gh56j56j5hdfg.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096018314361572
array(1) { ["section"]=> string(97) "skenderbeu-i-dorezon-shpaten-enver-hoxhes-ismail-qemali-deshmitar-zbulohet-piktura-e-rralle-91385" }