Skënderbeu reagon pas akuzave: Tani jemi të pafajshëm, e prisnim sulmin e mediave

Publikuar tek: sport, më 22:14 09-09-2016 Skënderbeu reagon pas akuzave: Tani jemi të pafajshëm, e prisnim sulmin e mediave

Klubi i Skënderbeut ka reaguar pas publikimit të plotë të argumentave të UEFA-s për dënimin 1-vjeçar. Duke e konsideruar një histori të mbyllur, Skënderbeu shprehet se tashmë është i pafajshëm dhe se e ka shlyer dënimin me mos pjesëmarrjen në kupat e Europës.

Megjithatë, klubi korçar hedh poshtë të gjitha akuzat, ndërsa akuzon mediat për sulm të qëllimshëm si rezultat i ecurisë pozitive të skuadrës.

Reagimi i plotë i Skënderbeut:

Marrë shkas nga shkrimet e sotme ne media dëshirojme te reagojme dhe te bejme te qarte qe me vendimin e CAS ështe mbyllur historia e dënimit të klubit tone.Per klubin tone kjo histori eshte mbyllur perfundimisht.

Fillimisht deshirojme të rikujtojme edhe njehere se Klubi i futbollit "Skënderbeu" nuk u dënua kurrë për trukim por per shkak të dyshimeve u konsiderua i "papershtatshem" per te marre pjese ne kompeticionet europiane.Diçka të tillë e verteton dhe denimi një-vjecar i klubit. Legjislacioni i UEFA-s parashikon denim mbi 5 vjeçar kur faktohet trukimi i ndeshjeve.

Ai qe sot eshte konsideruar si raporti i UEFA-s mbi trukimet e ndeshjeve ku ka luajtur Skenderbeu nuk eshte asgje tjeter vecse dosja e Federbet, kompania e kontraktuar nga ana e UEFA per te ndertuar dosjen e akuzes.

Ai raport nuk eshte asgje tjeter vecse dosja e "prokurorit" te ceshtjes. Gjykata sportive ka dhene denimin per Skenderbeun, denim me pezullim per sezonin 2016-2017. Vendimi eshte shlyer dhe per momentin klubi i Skënderbeut eshte i pafajshem dhe ka miratimin e UEFA-s per te luajtur ne kompeticionet europiane per sezonin 2017-2018.

Dosja e akuzes jo detyrimisht mbart te verteta brenda saj. Asnje nga ato qe jane shkruar ne akuze nuk jane faktuar me deshmi ose prova konkrete nga komisionet perkatese te UEFA-s dhe diçka të tillë e vërteton denimi vetëm për një sezon.

Klubi i Skënderbeut informon tifozet se nuk ka asnje ceshtje gjyqesore te hapur dhe kjo mund te konfirmohet lehtesisht ne institucionet gjyqesore të UEFA-s.

Ky sulm mediatik ishte i pritshem nga klubi yne prej muajsh. Problemi i mediave është ecuaria pozitive e Skënderbeut. Por duhet te kuptohet se me keto sulme por demtohet jo vetem Skënderbeu por krejt futbolli Shqiptar i cili për hir të së vërtetës njeh një rritje të madhe dhe cilësore gjatë viteve të fundit.

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0092411041259766
array(1) { ["section"]=> string(85) "skenderbeu-reagon-pas-akuzave-tani-jemi-te-pafajshem-e-prisnim-sulmin-e-mediave-52458" }