Skulptura 8 metra e gjatë e Skënderbeut, ironizon sociologu: Na duhet një hero për katunarët

Publikuar tek: kulture-art, më 12:19 12-01-2018 Skulptura 8 metra e gjatë e Skënderbeut, ironizon sociologu: Na duhet një hero për katunarët

Kjo skulpturë gjigante, 8 metra e lartë, e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu po ndërtohet në Labinot.

Ndërtimi i skulpturës ka ngjallur jo pak reagime. Sakaq, sociologu Ergys Mërtiri ironizon duke thënë se jemi një popull provincial duke e lidhur me vendin ku po ndërtohet skulptura si dhe fakti që në vend të bronxit ka hekur e beton.

“Jemi popull tërësisht provincial. Hero me tunel përfund, ndërtuar me hekur e beton në rrezë të kodrave, vetëm në Shqipëri gjen. 
Homologet e Gjergjit në gjithë botën i gjen të derdhur në bronx, nëpër sheshe e parqe, kurse ky i yni mçifet rrëzë kodrave në mes të tymit të trafikut të rrugëve nacionale. 
Na duhet edhe një hero për katunarët se helbete, nuk na dalin sheshet!” shkruan Mërtiri.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.15078997612
array(1) { ["section"]=> string(97) "skulptura-8-metra-e-gjate-e-skenderbeut-ironizon-sociologu-na-duhet-nje-hero-per-katunaret-106315" }