Skulptura e Skënderbeut në Prizren, Ngjela kundër të gjithëve: Mua më pëlqen, ka vlera artistike dhe është një kalorës modern

Publikuar tek: aktualitet, më 22:16 30-11-2020 Skulptura e Skënderbeut në Prizren, Ngjela kundër të gjithëve: Mua më pëlqen, ka vlera artistike dhe është një kalorës modern Spartak Ngjela

Vendosja e skulpturës së Skënderbeut në qendër të qytetit të Prizrenit ka ngjallur debate të shumta në studiot televizive dhe jo vetëm.  


Një reagim ka ardhur edhe nga ana e avokatit, Spartak Ngjela.

I ftuar në emisionin “Open" Ngjela u shpreh se i pëlqen vepra pasi është qartësisht heroi kombëtar dhe për këtë ka edhe emrin poshtë.

“Nuk ka më i ngjan apo nuk i ngjan. Monumenti i qendrës në Tiranë. Pse nuk i thatë futeni në luftë? Ju tjetër e vuri në këmbë. A ka vlerë artistike? Për mua ka, më krijon admirim. Këta thonë i ngjan apo jo. Ai e ka emrin poshtë. Më lëni të mbaroj se ika. Unë se ndërroj mendimin se do ti. Më lër të shpall mendimin tim. Ka vlera artistike, sepse ka shumë diskutime. Është si kalorës modern. Portreti dallon që është ai,“- u shpreh Ngjela.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Hapja e Covid 4, Skënder Brataj thirrje publike: Na lini të qetë të punojmë pa presione
I hoqi dhe më pas i riktheu titullin 'Qytetar Nderi i Kukësit', Veton Surroi-Gjicit: Fenomen që rikthen agjitacion-propagandën në demokraci »
Article Logic
Execution time: 0.011558055877686
array(1) { ["section"]=> string(129) "skulptura-e-skenderbeut-ne-prizren-ngjela-kunder-te-gjitheve-mua-me-pelqen-ka-vlera-artistike-dhe-eshte-nje-kalores-modern-229708" }