Sllovakia për rekord, të shtunën u testuan 1 milionë qytetarë, tampon edhe për fëmijët 10 vjeç

Publikuar tek: bota, më 22:47 31-10-2020 Sllovakia për rekord, të shtunën u testuan 1 milionë qytetarë, tampon edhe për fëmijët 10 vjeç Ilustruese

Qeveria sllovake ka marrë vendimin për të testuar të gjithë popullsinë e saj prej rreth 5.5 milionë banorësh, në mënyrë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Ndërkohë rreth 1 milionë sllovakë u testuan ditën e shtunë, ndërsa testimet kanë nisur edhe për fëmijët 10 vjeç.

Ky operacion konsiderohet si një ndër më të mëdhenjtë të llojit të tij dhe po shihet me interes dhe nga vendet e tjera të Europës të cilët gjithashtu kanë si qëllim të frenojnë pandeminë.

Për të kryer testimet në një kohë sa më të shkurtër janë angazhuar 40 mijë mjekë dhe shumë ekipe mbështetëse të uhstrisë, ndërkohë që janë ngritur 5000 pika testimesh në të gjithë vendin.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shkon në 3 numri i shqiptarëve të vdekur nga tërmeti në Turqi, mes tyre një çift i moshuar
‘Navy Seal’ mision në Afrikë, shpëtohet amerikani i marrë peng në Nigeri »
Article Logic
Execution time: 0.011119842529297
array(1) { ["section"]=> string(99) "sllovakia-per-rekord-te-shtunen-u-testuan-1-milione-qytetare-tampon-edhe-per-femijet-10-vjec-225970" }