Sondazhi i mjerimit, Shqipëria lë pas vendet e rajonit

Publikuar tek: ekonomi, më 22:00 03-02-2015 Sondazhi i mjerimit, Shqipëria lë pas vendet e rajonit

Instituti amerikan “Cato” ka publikuar sondazhin e përvitshëm rreth mjerimit. Faktorët kyç që ndikojnë në këtë sondazh janë çmimet e konsumit dhe papunësia.

Të dhënat e përdorura për këtë indeks janë marrë nga banka Botërore, FMN-ja dhe Zyra Ndërkombëtare e Statistikave të Punësimit.

Në listë ndodhen 108 vende, duke përfshirë Shqipërinë e cila renditet në vendin e 41-të. Krahasuar me vendet e tjera të rajonit, Shqipëria pozicionohet më mirë krahasuar me Serbinë apo Greqinë. Të vetmet shtete që renditen më poshtë se vendi ynë, janë Bullgaria dhe Rumania.

Serbia renditet e teta në këtë sondazh, e ndjekur nga Maqedonia në vendin e 12-të, Greqia e 19-ta, Bosnie-Hercegovina 21-të,  Turqia në vendin e 22-të dhe Kroacia e cila renditet e 31-ta.

Vendet më pak të “mjera” janë Brunei, Zvicra, Kina dhe Japonia, ndërsa ato me indeksin më të lartë të mjerimit janë Venezuela, Argjentina, Siria, Ukraina dhe Irani.

 

Lista me 108 shtetet sipas indeksit të mjerimit:

 

1. Venezuela- 106.03

2. Argentina- 68

3. Siria- 63.9

4. Ukraina- 51.8

5. Irani- 49.10

6. Brazili- 42.79

7. Sao Tome and Principe- 42.06

8. Serbia- 40.32

9. Jamaika- 39.85

10. Afrika e Jugut- 39.16

11. Sudani- 38.71

12. Maqedonia- 36.53

13. Kirgizstan- 35.17

14. Bjellorusia- 34.81

15. Armenia- 34.45

16. Spanja – 34.32

17.Palestina- 33.50

18. Egipt- 32.72

19. Greqia- 32.02

20. Qipro- 31.55

21. Bosnia-Hercegovina- 31.22

22. Turqia- 29.72

23. Mongolia- 29.25

24. Belize- 28.90

25. Uruguai- 28.37

26. Honduras- 28.07

27. Republika Domenikane- 27.98

28. Barbados- 27.83

29. Paraguai- 27.01

30. Kosta Rika- 26.87

31. Kroacia- 26.77

32. Kazakhstan- 26.33

33. Pakistan- 26.13

34. Nicaragua- 25.06

35. Gjeorgjia- 24.82

36. Jordania- 23.59

37. Azerbaijan- 23.32

38. India- 23.14

39. Cape Verge- 22.81

40. Portugalia- 22.53

41. Shqipëria- 21.60

42. Rusia- 21.42

43. Suriname- 20.68

44. Bhutan- 20.63

45. Algjeria- 20.50

46. Indonesia- 20.35

47. Arabia Saudite- 20.35

48. Bangladesh- 20.12

49. Peru- 20.09

50. Colombia- 19.61

51. Moldova- 19.27

52. Bulgaria- 19.09

53. Bolivia- 18.38

54. Myanmar- 18.37

55. Italy- 18.08

56. Mauritius- 17.82

57. Estonia- 17.57

58. Romania- 16.75

59. Slovenia- 16.63

60. Slovakia- 16.43

61. Fiji- 16.03

62. Seychelles- 15.67

63. Poland- 15.54

64. Sri Lanka- 15.27

65. Trinidad and Tobago- 15.13

66. Vietnam- 15.02

67. Hungary- 14.94

68. Latvia- 14.94

69. Moroço- 14.75

70. Chile- 14.42

71. France- 14.17

72. Lithuania- 13.96

73. Ecuador- 13.72

74. Ireland- 13.62

75. Mexico- 13.18

76. Malta- 12.73

77. El Salvador- 12.56

78. Australia- 12.53

79. Belgium- 12.22

80. Philippines- 12.21

81. Finland- 11.79

82. Qatar- 11.79

83. Iceland – 11.66

84. Neë Zealand- 11.47

85. Israel- 11.16

86. United Kingdom- 11.03

87. Denmark- 10.96

88. Czech Republic- 10.76

89. Canada- 10.62

90. Netherlands- 9.94

91. Bahrain- 9.77

92. Kuëait- 9.65

93. Panama- 9.39

94. Hong Kong- 9.25

95. United States- 9.22

96. Suedia- 9.01

97. Thailand- 7.94

98. Austria- 7.63

99. Germaniay- 7.62

100. Singapore- 7.44

101. Malaysia- 7.36

102. Norvegjia- 7.22

103. Korea e Jugut- 6.86

104. Japonia- 6.18

105. Tajvani- 5.91

106. Kina- 5.69

107. Zvicra- 5.39

108. Brunei- 4.94

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0096139907836914
array(1) { ["section"]=> string(58) "sondazhi-i-mjerimit-shqiperia-le-pas-vendet-e-rajonit-2266" }