Sondazhi i Newsbomb.al / Ja rezultatet përfundimtare për 11 qytetet kryesore

Publikuar tek: politike, më 20:24 18-06-2015 Sondazhi i Newsbomb.al / Ja rezultatet përfundimtare për 11 qytetet kryesore

NewsBomb.al ka mbyllur ditën e sotme në orën 20:00 sondazhin për zgjedhjet vendore të 21 qershorit, sondazh i hapur rreth një muaj më parë ku kanë patur mundësinë të votojnë qindra qytetarë nga e gjithë Shqipëria.

Sipas rezultateve të sondazhit vihet re kryesimi i kandidatëve të Aleancës Popullore për Punë dhe Dinjitet, Grida Duma në Durrës dhe Voltana Ademi në Shkodër. Ndërsa nga kandidatët e Aleancës për Shqipërinë Europiane kryesojnë, Qazim Sejdini në Elbasan, Sotiraq Filo në Korçë dhe Viktor Tushaj në Lezhë.

Bashkitë dhe rezultatet përkatëse për kandidatët:

BERAT

Petrit Sinaj - (ASHE) - 52.1%

Kasem Mahmutaj (APPD)- 47.9%

DIBËR

Shukri Xhelili (ASHE) - 33.3%

Ilir Krosi (APPD) - 66.7%

DURRËS

Vangjush Dako (ASHE) - 20.4%

Grida Duma - (APPD) 79.6%

ELBASAN

Qazim Sejdini (ASHE) - 79.0%

Ardian Turku (APPD) - 21.0%

FIER

Armand Subashi (ASHE) - 40.8%

Enkelejd Alibeaj (APPD) - 59.2%

GJIROKASTËR

Zamira Rami (ASHE) - 65.6%

Igli Kokalari (APPD) - 34.4%

KORÇË

Sotiraq Filo (ASHE) - 68.9%

Gjergji Mero (APPD) - 31.1%

KUKËS

Hasan Halili (ASHE) - 64.1%

Bashkim Shehu (APPD) - 35.9%

LEZHË

Viktor Tushaj (ASHE) - 63.6%

Fran Frrokaj (APPD) - 31.2%

Salvador Kaçaj - 5.2%

SHKODËR

Keti Bazhdari (ASHE) - 35.9%

Voltana Ademi (APPD) - 64.1%

VLORË

Dritan Leli (ASHE) - 72.9%

Genc Deromemaj (APPD) - 21.6%

Vasil Bedinaj - 5.5%

*Votuesit që kanë marrë pjesë në sondazh, kanë patur mundësinë të votojnë vetëm një herë në bazë të "IP-së" për kandidatin e tyre të preferuar.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.068818092346191
array(1) { ["section"]=> string(80) "sondazhi-i-newsbomb-al-ja-rezultatet-perfundimtare-per-11-qytetet-kryesore-13959" }