Sonte në mesnatë nis zyrtarisht Olimpiada “Rio 2016”, të gjithë sytë te Luiza Gega

Publikuar tek: sport, më 15:07 05-08-2016 Sonte në mesnatë nis zyrtarisht Olimpiada “Rio 2016”, të gjithë sytë te Luiza Gega

Lojërat Olimpike 2016 fillojnë sot zyrtarisht në Rio de Jannerio. Në stadiumin “Maracana” numërimi mbrapsh ka filluar.

Atletë nga 206 kombe dhe një ekip refugjatësh janë në Brazil për të konkurruar në 28 sporte dhe të shikohen ndërkohë nga një audiencë globale prej miliarda personash.

Sportistët shqiptarë janë gati për të nisur konkurimin. Shqiptarët kryqëzojnë gishtat për fitore. Shpresat më të mëdha i kemi tek Luiza Gega e cila doli e dyta në Europianin e atletikës.

Ceremonia e hapjes nis sonte në mesnatë edhe pse aksioni ka filluar dy ditë më parë me futbollin e femrave. Këto janë Lojrat e 31-ta të Olimpiadës, por janë të 28-at që do të mbahen pasi ato të viteve 1916, 1940 dhe 1944 nuk u zhvilluan për shkak të luftës.

rio.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027713060379028
array(1) { ["section"]=> string(85) "sonte-ne-mesnate-nis-zyrtarisht-olimpiada-rio-2016-te-gjithe-syte-te-luiza-gega-48868" }