Sonte shansi për të parë “Super hënën”, e fundit për këtë vit (FOTO)

Publikuar tek: kulture-art, më 21:23 03-12-2017 Sonte shansi për të parë “Super hënën”, e fundit për këtë vit (FOTO)

Fenomeni i “Super hënës” është një nga më të njohurit, por edhe ndër më spektakolarët që ndodh në qiell dhe që mund të shihet me sy të lirë nga të gjithë.

Sipas studiuesëve të hapësirës ky fenonmen ndodh sonte. Mbrëmjen e sotme të gjithë kanë shansin të shohin një “super hënë” që është 30% më e madhe se zakonisht.

Ngjarja mjaft e pazakontë, pasi mund të ndodhë rreth çdo 14 hëna të plota, por edhe kjo nuk është e sigurt, pasi mund të jetë edhe më e rrallë.

E fundit ndodhi më 14 nëntor 2016, kur hëna u shfaq deri në 30 përqind më e shëndritëshme se normalisht.

Gjatë fenomenit të “Super hënës”, ajo afrohet në një orbitë prej 221,500 milje larg  nga Toka.

Sigurisht këtë fenomen fantastik mund ta shijojnë të gjithë ato vende ku qielli është i pastër dhe pa prezencë të reve. /NEWSBOMOB.AL

nintchdbpict000270466070.jpg

nintchdbpict000270466164.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.13091611862183
array(1) { ["section"]=> string(70) "sonte-shansi-per-te-pare-super-henen-e-fundit-per-kete-vit-foto-101842" }