Sot 100 vite më parë/ Tepelena u godit nga tërmeti 8 ballë, vdiqën 36 qytetarë dhe qindra të plagosur, mijëra shtëpi u shkatërruan

Publikuar tek: fcb-bomb, më 18:44 20-11-2020 Sot 100 vite më parë/ Tepelena u godit nga tërmeti 8 ballë, vdiqën 36 qytetarë dhe qindra të plagosur, mijëra shtëpi u shkatërruan Foto arkive

Asnjë prej nesh nuk e kujton atë ngjarje, por historia nuk harron kurrë.

Në 20 nëntor 1920 në Tepelenë ndodhi një tërmet shkattërrimtar 8 ballë, i cili mori 36 jetë njerëzish dhe la të plagosur mbi 100 persona.

Nga të dhënat e regjistruara në arkiva, rreth 2500 u shkatërruan dhe mbi 15 mijë familje mbetën pa një strehë në kokën e tyre.

Që atëherë e deri më sot ka pasur disa tërmete, kryesisht të vegjël e të mesëm, pa ndonjë dëm të madh e katastrofik, deri në tërmetin e 26 nëntorit 2019, me magnitudë 6.4 e shkallës rihter.

51 viktima dhe shumë të plagosur, qindra e mijëra qytetarë ngelën të pastrehë. Një ngjarje tragjike që e kujtojmë të gjithë, e që të gjithë shpresojmë të mos përsëritet më.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Çfarë është sindroma Kawasaki, sëmundja e rrallë nga e cila vuante foshnja 16-muajshme nga Durrësi që humbi jetën nga Covid-19
»
Article Logic
Execution time: 0.011819839477539
array(1) { ["section"]=> string(134) "sot-100-vite-me-pare-tepelena-u-godit-nga-termeti-8-balle-vdiqen-36-qytetare-dhe-qindra-te-plagosur-mijera-shtepi-u-shkaterruan-228515" }