Sot 4 korrik, amerikanët janë në festë për një arsye të veçantë

Publikuar tek: bota, më 16:45 04-07-2017 Sot 4 korrik, amerikanët janë në festë për një arsye të veçantë

Më 14 qershor 1775, Kongresi Kontinental, i tubuar në Filadelfia, themeloi Ushtrinë Kontinentale nën komandën e George Washingtonit, duke nxjerrë dhe Deklaratën e Pavarësisë, të hartuar kryesisht prej Thomas Xheffersonit, më 4 korrik 1776.

Kjo datë tani festohet çdo vit si Dita e Pavarësisë së Amerikës. Që nga ai vit, kjo është festa më e rëndësishme e SHBA-ve. 4 korriku festohet në të gjithë botën, kjo për vetë ndikimin absolut që kanë amerikanët.

Edhe në vendin tonë me këtë rast, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, ka organizuar një ceremoni në ambientet e saj. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ndërpritet përkohësisht lufta, vendoset armëpushim në jug të Sirisë
Modelja vdes në aksident tragjik me makinë teksa është “live” në facebook, ulërimat në “kupë të qiellit” (AKSIDENT FATAL, VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.011199951171875
array(1) { ["section"]=> string(68) "sot-4-korrik-amerikanet-jane-ne-feste-per-nje-arsye-te-vecante-84993" }