Sot, 547 vjetori i vdekjes së Skëndërbeut

Publikuar tek: kulture-art, më 13:29 17-01-2015 Sot, 547 vjetori i vdekjes së  Skëndërbeut

Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skëndërbeu , përkujtohet sot në  ditën e tij të vdekjes.Ai ka hyrë në histori  si një general i madh i kohës dhe strateg i shquar që me një ushtri të vogël mundi  të shkatërronte ushtrinë osmane, e cila njihej për një nivel të lartë organizimi.

 

Skëndërbeu luftoi për Pavarsinë e Shqipërisë dhe bashkimin politiko-shtetëror të popullit të tij.Mbledhja e Kuvendit të Lezhës nga Gjergj Kastrioti, hodhi bazat para të krijimit të shtetit të arbrit.

Ai ka patur admirimin e Shteteve Europiane, Papatit të Romës si dhe ka shërbyer si burim frymëzimi për Rilindasit shqiptare.

Skëndërbeu, vdiq gjatë zhvillimit të një kuvendi të thirrur prej tij, më 17 janar të vitit 1468.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.032349109649658
array(1) { ["section"]=> string(44) "sot-447-vjetori-i-vdekjes-se-skenderbeut-785" }