Sot, 549 vite nga vdekja e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu

Publikuar tek: kulture-art, më 07:56 17-01-2017 Sot, 549 vite nga vdekja e Heroit Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu

Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu, përkujtohet sot në 549 vjetorin e vdekjes. Ai ka hyrë në histori si një gjeneral i madh i kohës dhe strateg i shquar që me një ushtri të vogël mundi të shkatërronte ushtrinë osmane, e cila njihej për një nivel të lartë organizimi.

Skëndërbeu luftoi për Pavarsinë e Shqipërisë dhe bashkimin politiko-shtetëror të popullit të tij. Mbledhja e Kuvendit të Lezhës nga Gjergj Kastrioti, hodhi bazat e para të krijimit të shtetit të Arbrit.

Ai ka patur admirimin e Shteteve Europiane, Papatit të Romës si dhe ka shërbyer si burim frymëzimi për Rilindasit shqiptarë.

Skëndërbeu, vdiq gjatë zhvillimit të një Kuvendi të thirrur prej tij, më 17 janar të vitit 1468.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.41893482208252
array(1) { ["section"]=> string(74) "sot-549-vite-nga-vdekja-e-heroit-kombetar-gjergj-kastriot-skenderbeu-65743" }