Sot 98 vite pa Ismail Qemalin, në Vlorë vendosin kurora me lule

Publikuar tek: kulture-art, më 10:47 24-01-2017 Sot 98 vite pa Ismail Qemalin, në Vlorë vendosin kurora me lule

Sot mbushen 98 vite nga vdekja e Ismail Qemalit ose Ismail Bej Vlorën, themeluesin e shtetit shqiptar dhe firmëtarin e parë të  Deklaratës së Pavarësisë.

Në Vlorë, zyrtarët e bashkisë por edhe qytetarët e thjeshtë e kanë përkujtuar veprimtarin e shquar duke vendosur kurora me lule  pranë bustit të tij.

Ismail Qemali lindi më 16 janar 1844 në Vlorë në një nga familjet e mëdha të Shqipërisë së Jugut dhe vdiq në Peruxhia,  më 24 janar 1919.

is1.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027853965759277
array(1) { ["section"]=> string(68) "sot-98-vite-pa-ismail-qemalin-ne-vlore-vendosin-kurora-me-lule-66481" }