Sot dita botërore e shamisë së grave myslimane, fillon vetëm në rrjetet sociale

Publikuar tek: bota, më 11:54 01-02-2016 Sot dita botërore e shamisë së grave myslimane, fillon vetëm në rrjetet sociale Nje nga posterat e shperndare sot per World Jihab Day

Sot në gjithë botën festohet për herë të parë dita botërore e mbajtjes së Jihabit, shamia me të cilën gratë myslimane mbulojnë kokën. 

Siç raporton BBC, ky është viti i parë që gratë myslimane festojnë këtë ditë, duke krijuar edhe hashtagun në twitter #worldjihabday.

Ideja e kësaj dite lindi nga Nazma Khan, një grua myslimane në Nju Jork, dhe lëvizja është e njohur vetëm në rrjetet sociale. Por ka ngjallur interesin e grave dhe vajzave nga vendet myslimane, dhe jo, në më shumë se 50 vende në botë.

Për shumë njerëz, jihabi është shenjë e ndrydhjes. Dhe është një subjekt që ka ngjallur shumë debat rreth Islamit në Perëndim.

Dita botërore e Jihabit është krijuar pikërisht për këto kundërshti. Inkurajon gratë jomuslimane (apo edhe gratë myslimane që nuk vendosin shallin) të eksperimentojnë sesi do të duken me jihab, madje edhe për të kuptuar realitetin e respektimit të këtyre grave.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013001918792725
array(1) { ["section"]=> string(84) "sot-dita-boterore-e-shamise-se-grave-myslimane-fillon-vetem-ne-rrjetet-sociale-31457" }