Sot, dita Botërore kundër kancerit, OBSH:Shifrat gjithnjë në rritje

Publikuar tek: aktualitet, më 17:22 04-02-2015 Sot, dita Botërore kundër kancerit, OBSH:Shifrat gjithnjë në rritje

Në ditën ndërkombëtare kundër kanceriit Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nxjerrë një bilanc sipas të cilit, 20 %e vdekjeve nga kanceri vijnë nga konsumimi i duhanit,e 70 % të vdekjeve, nga kanceri i mushkërive

OBSH dëshmon për një numër në rritje, të rasteve të kancerit në botë.

Çdo  vit rreth 14 milionë raste të reja diagnostifikohen me kancer dhe , rreth 8.2 milionë përfundojnë me humbje jete.  Rreth 30 % e vdekjeve, të lidhura me kancerin janë të ndërlidhura edhe me shkaktarët e sjelljeve tona të përditshme dhe të ushqimit që konsumojmë. Disa nga këta faktorë janë;  indeksi i lartë i peshës trupore, konsumimi i ulët i frutave dhe perimeve, konsumimi i duhanit, i alkoolit apo aktiviteti i mangët fizik.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Mblidhet Shtabi i Emergjencave në Fier, shkon edhe Gramoz Ruçi
Në Shqipëri 15 kamionë me ushqime e ilaçe nga Kosova »
Article Logic
Execution time: 0.013504028320312
array(1) { ["section"]=> string(70) "sot-dita-boterore-kunder-kancerit-obsh-shifrat-gjithnje-ne-rritje-2327" }